Başkan Akyürek Spor Camiası İle Buluştu

Başkan Akyürek Spor Camiası İle Buluştu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'daki spor yazarları ve spor adamları ile bir araya gelerek, spordaki gelişmeleri değerlendirdi. Sporla ilgili yaptıkları ve yapacakları çalışmaları hiçbir zaman siyasete alet etmeyeceklerini kaydeden Başkan Akyürek, Konya'nın gelecek 50 yılda ihtiyacı olan projeler arasında yeni bir stadyumun da olduğunu vurgulayarak, yeni stad için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'daki spor yazarları ve spor adamları ile bir araya geldi.

Dedeman Otel'de düzenlenen toplantıya Başkan Akyürek ile birlikte belediye meclis üyeleri, Konyaspor Başkanı Ahmet Şan, Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (KASKF) Başkanı Mehmet Baykan, Türkiye Antrenörler Derneği Başkanı İsmet Karababa, Karatay, Selçuklu ve Meramspor kulüplerinin başkanları, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir ve spor yazarları katıldı.

Toplantıda konuşan Başkan Akyürek, Konya'nın son yıllarda eğitim, sanayi, tarım ve turizm şehri haline geldiğini belirterek, spor şehri olmak için tesisleşmenin önemine değindi. Konya'daki sportif faaliyetlerin üst seviyelere gelmesi için sürükleyici bir markaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Konyaspor'un marka değerinin de artırılması gerektiğini söyledi. Sporla ilgili yaptıkları ve yapacakları çalışmaları hiçbir zaman siyasete alet etmeyeceklerini kaydeden Başkan Akyürek, 'Konyaspor tesisleri tamamlandı, merkezi mahallelerde yeni spor tesisleri yapılıyor, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde 10 okulun bahçesine kapalı spor tesisi yaparak hem okulların, hem de halkın hizmetine sunuyoruz. En az 100 mahallede spor alanları yapacağız' dedi.

Stadyum konusunda mutlaka yenileme fikirlerinin olduğunu belirten Başkan Akyürek, şöyle devam etti: 'Mevcut stadyumda sürekli sportif başarı mümkün değil. 70 bin metrekaresi kapalı olan bu stad, şehrin tamamının kullandığı bir alan değil. Yeni bir stad yapmak için, eski stadın yeri kullanılmadan altından kimse kalkamaz. Biz, projenin belediyenin kasasından 1 lira çıkmadan yapılmasını istiyoruz. Konya'nın gelecek 50 yılda ihtiyacı olan stadı, sebze halini, otogarı, raylı sistemi şimdiden planlamak istiyoruz.'

Spor çevrelerinin ve halkın heyecanla yeni stad projesine sarılmasını beklediğini kaydeden Başkan Akyürek, stadın yeri ile ilgili olarak bir rantın söz konusu olmadığını, bundan devletin ve halkın kazanacağını söyledi. Yeni bir stad yapılırsa burada Avrupa kupalarının oynanacağını, içinde spor kompleksleri, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binası, amatör kulüpler için binalar olacağını ve halkın da kullanımına açılacağını vurgulayan Başkan Akyürek, yeni stadın ayrıca ticari değeri olan bir yer olacağını ifade etti. Akyürek, amaçlarının Konya'yı modern tesislere kavuşturarak spor imkanlarını artırmak olduğunu söyledi. Stad yeri ile ilgili çeşitli alternatifler olduğunu belirten Başkan Akyürek, spor camiası ve kamuoyunun fikirleri doğrultusunda yeni yerin belirleneceğini kaydetti.

KASKF Başkanı Mehmet Baykan, amatör kulüplere yaptığı destek nedeniyle Başkan Akyürek'e teşekkür ederek, Konya'nın spor vizyonu adına mutlaka yeni bir stad yapılması gerektiğini söyledi.

Konyaspor Başkanı Ahmet Şan da, Konyaspor adına böyle bir tesis yapılmasının kendilerine heyecan verdiğini vurgulayarak, sporda söz sahibi olmak için yeni bir stadın şart olduğunu ifade etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;