Başkan Akyürek, ÖSS'ye Girecek Öğrencilere Başarılar Diledi

Başkan Akyürek, ÖSS'ye Girecek Öğrencilere Başarılar Diledi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ÖSS'ye girecek öğrencilere başarılar dileyerek, Büyükşehir Belediyesi olarak 18 Haziran günü yapılacak sınava hazır oldukları ifade etti. Büyükşehir Belediyesi'nin ÖSS'ye Hazırlık Kursu'na katılan öğrencileri kabul eden Başkan Akyürek, en önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu kaydederek, bunun da eğitim ile mümkün olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin KOMEK bünyesinde bu yıl ilk kez uyguladığı ÖSS'ye Hazırlık Kursu'na devam eden öğrenciler, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ettiler.

ÖĞRENCİLERDEN TEŞEKKÜR

Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Daire Başkanı Sadrettin Kütükçü ile birlikte Başkan Akyürek'i ziyaret eden öğrenciler, eğitim hayatlarının önemli bir noktası olan ÖSS öncesi kendilerine destek veren Başkan Akyürek'e teşekkür ettiler.

ÖSS KURSUNUN ÖZEL BİR ÖNEMİ VAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi olarak şehit, gazi, yetim ve öksüz çocukları ile 2005-2006 eğitim öğretim yılı birinci döneminde takdirname alan, ancak dersaneye gidemeyen lise son sınıf öğrencilerine yönelik verilen ÖSS'ye hazırlık kursunun kendileri için özel bir önemi olduğunu söyledi.

Eğitime katkılarının artarak devam edeceğini kaydeden Başkan Akyürek, en önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu kaydederek, bunun da eğitim ile mümkün olduğunu, eğitim kurumlarının standartının yükseltilmesi ve üniversite-belediye işbirliğinin artırılması için çalıştıklarını ifade etti.

DESTEK DEVAM EDECEK

Türkiye'de, özel kurslar nedeniyle öğrenciler arasında haksız rekabet yaşandığını hatırlatan Başkan Akyürek, fırsat eşitsizliğini önlemek, toplumsal adaleti sağlayarak, öğrencilerin yanında yer almanın sorumluluğunu taşıdıklarını belirterek, 'Biliyorsunuz, Türkiye'de üniversiteye girenlerin yüzde 10'undan azı istediği yere girebiliyor. Toplam giren de yüzde 14-15 oluyor. Geri kalan yüzde 85 de üniversite kapısında kalıyor. Bu da ülkemiz için büyük bir kayıp oluyor. Ne nedenle daha çok öğrenciyi üniversiteye sokmak bizim en büyük amacımız. Başlattığımız bu çalışma bizim ideallerimiz arasındaydı. Siz, bu konuda öncü oldunuz. Sizi sınavdan sonra da takip ederek, desteğimizi sürdüreceğiz' dedi.

ŞEHİR OLARAK SINAVA HAZIRIZ

Çocukları üniversite sınavına girecek anne ve babalara da seslenen Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Çocuğu sınava girecek aileler de aynı stresi yaşıyor. Onların, öğrenci kardeşlerimizi rahatlatarak güven vermelerini istiyoruz. Sonuçta, sınava giren öğrencilerin en az yüzde 85'inin, başarısız oldukları için değil, kontenjan olmadığı için dışarıda kaldıklarını biliyoruz. Bunu unutmamak gerekir. Biz, şehir olarak da sınava hazırız. Ulaşım ve sınav anında gürültünün yapılmaması için gerekli tedbirleri aldık. Halk olarak da gerekli bilinç gösterilerek, öğrencilerimize rahat bir imkan sağlanacaktır. Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar dilerim.'

SINAV ESNASINDA SESSİZ OLALIM

18 Haziran Pazar günü yapılacak ÖSS sınavı nedeniyle şehir dışından Konya'ya gelecek öğrencilere Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından bilgi veriliyor. Sınav saatinde de şehir genelinde devriye gezecek olan Zabıta ekipleri, gürültü yapılmaması için çalışacak. Öğrencileri rahatsız edici davranış gören vatandaşların 353 02 12 nolu telefona bildirmeleri gerekiyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;