Başkan Akyürek: 'Öğrencilere Şehrin Ruhunu Öğretiyoruz.'

Başkan Akyürek: 'Öğrencilere Şehrin Ruhunu Öğretiyoruz.'

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya merkezde bulunan ilköğretim okullarının 7'nci sınıf öğrencilerine rehberler eşliğinde Mevlâna Müzesi ve İnce Minareli Medrese'yi gezdirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yarının yöneticileri olan çocuklara şehrin ruhunu öğretmek için bu tür çalışmalar yapıldığını vurguladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, 2007 Mevlâna Yılı etkinlikleri kapsamında 17 bin ilköğretim okulu öğrencisine Konya'daki tarihi mekanları gezdirdi.

Mevlâna Müzesi Gülbahçe'de Mevlâna Müzesi'ni ziyarete gelen son grup öğrencilerle birlikte düzenlenen programa katılan İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, Büyükşehir Belediyesi'nin sadece fiziki çalışmalarla değil, sosyal yardımlar ve kültürel çalışmalarla ön planda olduğunu ifade etti. Yapılan programların önemine değinen Şahin, daha önce Konya'daki tarihi eserleri görme imkanı olmayan öğrencilerin bu programlar nedeniyle tarihi mekanları gezme fırsatı bulduğunu vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, belediyecilik anlayışını fiziki, kültürel ve sosyal belediyecilik olarak ele aldıkları için bu tür programlara da önem verdiklerini hatırlatarak, 'Kültürel belediyecilikte, şehrin sevilmesi, şehir kimliğinin farkına varılması, şehir dokusunun ortaya konulması ve şehirlilik bilincinin yükseltilmesi ele alınıyor. Yarının yöneticileri olan çocuklarımıza şehrimizin ruhunu öğretmek için bu faaliyetleri yapıyoruz' dedi.

17 bin ilköğretim okulu öğrencisinin bu programdan yararlandığını dile getiren Başkan Akyürek, bundan sonra Konya'daki tarihi mekanları gezmek isteyen herkes için ücretsiz turlar düzenleyeceklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin programların düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür belgelerini verdi.

Yaklaşık 3 ay süren programlarda Konya merkezde bulunan tüm ilköğretim okullarının 7'nci sınıflarında okuyan öğrenciler, rehberler eşliğinde Mevlâna Müzesi ve İnce Minareli Medrese'yi gezdiler.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;