Başkan Akyürek: 'Mega Projelere İmza Atıyoruz.'

Başkan Akyürek: 'Mega Projelere İmza Atıyoruz.'

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün olağan genel kurulunda 2007 yılı bütçesi 151 milyon YTL olarak belirlenip komisyona havale edildi. Genel kurulda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KOSKİ'nin yağmur suyu drenaj hattı, Atıksu Arıtma Tesisi ve havza dışından Konya'ya su getirilmesi gibi önemli çalışmalar yürüttüğünü belirterek, 'İmza attığımız mega projeler Konya'nın tarihini değiştirecektir' dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün genel kurulu yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'ndaki genel kurulda KOSKİ'nin 2007 yılı yatırım programları ve mali yılı bütçesi görüşülerek Plan ve Bütçe Komisyonu'na havale edildi.

KOSKİ Genel Kurulu toplantısı Yağmur Suyu Uzaklaştırma Projesi ile Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili sunumlarla başladı. KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, 2007 yılı bütçesini 151 milyon YTL olarak hazırladıklarını belirterek, 2007 yılındaki temel hedeflerini anlattı. Sorgun, '2007 yılında hedeflerimizi; Atıksu Arıtma tesisinin hizmete sunulması, havza dışından Konya'ya su kaynağının kazandırılması, halkın su kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi, yeraltı ve yerüstü sularının tamamen denetim altına alınması, eldeki kaynakların daha iyi kullanımının sağlanması ve korunması, eğitim, yağmur suyu hattı çalışmalarına devam etmek ve 280 bin aboneye en iyi hizmetin götürülmesi olarak belirledik' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, KOSKİ'nin yağmur suyu drenaj hattı, Atıksu Arıtma Tesisi ve havza dışından Konya'ya su getirilmesi gibi çalışmalarının şehir açısından çok önemli olduğunu belirtti. Konya'da ilk kez yağmur suyu için ayrı bir hat oluşturulduğunu kaydeden Başkan Akyürek, şu anda projenin hazır olduğunu belirterek, çalışmalara ilk olarak şehrin en fazla ihtiyaç duyduğu bölgelerinden başlandığını ifade etti. Bundan sonra çalışmaların proje dahilinde adım adım ilerleyeceğini kaydeden Başkan Akyürek, bu çalışmanın şehrin önemli bir sorununun önüne geçeceğini söyledi.

Başkan Akyürek, konuşmasına şöyle devam etti: 'Altyapıda birinci önceliğimiz Atıksu Arıtma Tesisi'nin bitirilmesi ve Konya'ya havza dışından su getirilmesidir. Devlet Su İşleri Mavi Tünel'e bahar aylarında başlayacak. DSİ ile yaptığımız görüşmelerde, Konya'nın su ihtiyacını karşılayacak bir ekleme yapılmasını kararlaştırdık. Yaklaşık 100 milyon YTL'ye mal olacak bu proje Konya tarihini değiştirecektir. Altınapa Barajı'na artık içme suyu için ihtiyaç kalmayacak, sadece sulama suyu için yararlanılacaktır. O zaman Altınapa Havzası'nı gezi ve piknik alanı olarak düzenleyeceğiz. Mavi Tünel'den Konya'ya 140 milyon metreküp su geldiğinde Konya'da adeta sürekli akarsuya kavuşturma şansımız olacaktır. Atıksu Arıtma Tesisi'nden arıtıldıktan sonra elde edeceğimiz suyu da sulama suyu olarak ve farklı şekillerde kullanmayı düşünüyoruz. Şehrimiz açısından önemli bir sürece giriyoruz. Bütün bu mega projeler şehrimize büyük katkı sağlayacak.'

Konuşmaların ardından KOSKİ'nin 2007 yılı bütçesinin 151 milyon YTL olarak belirlenip Plan ve Bütçe Komisyonu'na havale edilmesi oybirliği ile kabul edildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;