Başkan Akyürek: 'Mavi Tünel Projesi'ne Konya İçme Suyu da İlişkilendirildi'

Başkan Akyürek: 'Mavi Tünel Projesi'ne Konya İçme Suyu da İlişkilendirildi'

Konya Büyükşehir Belediyesi, şehrin gelecekte su sorunu yaşamaması için DSİ Genel Müdürlüğü ile yaptığı görüşmelerde Mavi Tünel Projesi'ne Konya'nın içme suyunu da ilişkilendirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mavi Tünel Projesi'nin hayata geçirilmesiyle Konya Büyükşehir Belediyesi'ne yıllık 150 milyon m3 su aktarılacağını, bunun da yaklaşık 2 milyon kişinin yıllık su ihtiyacına eşit olduğunu bildirdi.

KOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gökmen ve Yönetim Kurulu Üyeleri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Gökmen, 9 Şubat'ta Konya'da gerçekleştirilecek olan 'Türkiye Tarımı ve İç Anadolu' konulu seminer hakkında bilgi sundu. KOSİAD ve TÜSİAD tarafından Konya'da yapılacak olan seminerde tarımla ilgili tüm sorunların ele alınacağını ve tartışılacağını belirten Hasan Gökmen, seminer dolayısıyla verdiği destek ve Konya projelerinin hayata geçirilmesinde gösterdiği gayret dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e teşekkür etti.

Türkiye'nin tarım başkenti olan Konya'nın tahıl ambarı olarak bilindiğini, son yıllarda tarımsal ürünleri işleyen fabrikaların da iklimi dolayısıyla Konya'yı tercih eder hale geldiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkan Tahir Akyürek, AB sürecinde Türkiye'nin her konusunu ele alması ve varsa sorunlarını çözüme kavuşturması gerektiğini bildirdi. Başkan Akyürek 'Türkiye Tarımı ve İç Anadolu' konulu seminerin de hem ülkeye, hem de Konya'ya önemli katkılar sağlayacağını belirterek seminer dolayısıyla KOSİAD'a teşekkür etti.

Konya tarımının gelişmesi ve Konya Ovası'nın tarımsal alanda daha verimli hale gelmesi için hükümetin bir dizi projeyi hayata geçirme gayreti içinde olduğunu belirten Başkan Akyürek, Konya'nın tarımsal sulama ihtiyacının Mavi Tünel Projesi ile karşılanacağını söyledi. Mavi Tünel Projesi'nin krediyle ihaleye çıkacağını söyleyen Başkan Akyürek, 'Mavi Tünel Projesi, bu sene ihale edilir ve yapımına başlanırsa 2050 yılına kadar şehrimizin su problemi çözüme kavuşmuş olur. Buradan gelecek su; şehirde içme suyu olarak da kullanılacak. DSİ Genel Müdürü ile yaptığımız görüşmelerde ilk defa Mavi Tünel Projesi'ne şehrin içme suyunu da ilişkilendirdik. Projenin tamamlanmasıyla Konya Büyükşehir Belediyesi'ne yıllık 150 milyon m3 su verilecek. Bu da; 2 milyon kişinin su ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor. Şu anda Konya'nın yıllık su tüketimi 80 milyon m3 civarındadır. 'dedi.

Başkan Akyürek, ziyaretin sonunda KOSİAD Yönetimi Kurulu Üyelerine Büyükşehir Belediyesi yayınlarından oluşan bir kitap seti hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;