Başkan Akyürek: "İstiklal Marşı, Bağımsızlığımızın Tescilidir."

Başkan Akyürek: "İstiklal Marşı, Bağımsızlığımızın Tescilidir."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İstiklal Marşı'nın kabulünün 87. yılı nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, 'Millî Marşımız, milletimizin yüksek karakterinin temsil edildiği, ''İstiklal Marşı'' olarak anılma hüviyetine erişmiş istisnai bir metindir' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek İstiklal Marşı’nın kabulünün 87. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Akyürek, “İstiklal Marşımızın, ulusumuzun ortak değeri olarak yaşatılması, milletimizin birleştirici ve bütünleştirici yönünün de bir göstergesidir” dedi.

Başkan Akyürek''in konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Türk milletinin özgürlük savaşında, millî ruhun uyanmasında ve bağımsızlık mücadelesine dönüşmesinde, Mehmet Âkif''in vatan ve bayrak aşkını seslendiren mısralarının muhakkak ki çok büyük katkısı vardır.

İstiklal Marşı gibi önemli bir metnin ödül karşılığı yazdırılmasının doğru olmadığını söyleyen M. Akif Ersoy yarışmaya önce katılmamış, ancak Maarif Nazırı Hamdullah Suphi Tanrıöver Bey''in "mükâfatı almazsınız; fakat, iştirak ediniz" ricası üzerine katılmıştır ve bu 500 liralık mükâfatı, Şarkışla Hastanesi''ndeki yaralı gazilere hibe etmiştir.

Türk milletinin İstiklal mücadelesinde sergilediği azim ve kararlılık, Mehmet Âkif''in şahsiyetinde vücut bulmuş ve onun şekillendirdiği İstiklâl Marşı ile de bütün dünyaya haykırılmıştır. İşte Millî Marşımız, milletimizin bu yüksek karakterinin temsil edildiği ve bu nedenle de ''İstiklal Marşı'' olarak anılma yüksekliğine erişmiş istisnai bir metindir.

Türk milletinin dünyaya bildirisi ve bağımsızlığımızın tescilidir. İstiklal Marşımızın, ulusumuzun ortak değeri olarak yaşatılması, milletimizin birleştirici ve bütünleştirici yönünün de bir göstergesidir.”

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;