Başkan Akyürek : İnsanlık, Bir Binanın Tuğlaları Gibidir

Başkan Akyürek : İnsanlık, Bir Binanın Tuğlaları Gibidir

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Almanya Hamburg Belediyesi İkinci Başkanı, Alman bürokratlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve Alman gazetecileri iftar yemeğinde ağırladı. Bütün insanlığın bir binanın tuğlaları gibi olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, silahlanmaya harcanan paranın fakirliğin giderilmesine harcanması gerektiğini belirtti. Başkan Akyürek, 'AB sürecinde Konya bir hayli öne çıkacak. Konya gerek kültürel yapısı, gerekse sanayi altyapısı ile AB ülkeleri ile işbirliğine hazır bir şehirdir' dedi.

Almanya Hamburg Belediyesi İkinci Başkanı ve Aile, Din ve Sosyal İşlerden Sorumlu Eyalet Senatörü Birgit Schnieber-Jastram, Alman senatör ve bürokratlar, Hamburg Belediyesi yöneticileri, Almanya'da yaşayan Türk ve Alman sivil toplum örgütü temsilcileri ile Hamburg Jurnal Televizyonu muhabirlerinden oluşan heyet Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek tarafından verilen iftar yemeğine katıldı.

AB SÜRECİNDE HALKIN KATILIMI ÇOK ÖNEMLİ

İftar yemeğinin ardından Konya'ya ve Mevlana'ya hayran kaldıklarını belirten Hamburg Belediyesi İkinci Başkanı Birgit Schnieber-Jastram, Avrupa Birliği'nin kendi sorunlarının yanında küresel sorunları da görmek zorunda olduğunu belirterek, dünya genelinde refah düzeyinde oluşacak bir uçurumun tüm dünyayı etkileyeceğini ifade etti. Avrupa Birliği (AB) sürecinde birliğe yeni dahil olacak ülkelerin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Birgit Schnieber-Jastram, 'Avrupa Birliği'nde, şu anda birliğe yeni üye olacak 10 yeni ülkenin hazmedilmesi ile ilgili bir süreç yaşanıyor. Bu tip süreçlerde, halkın katılımını sağlayıp onları bilgi sahibi yapmak çok önemlidir' dedi.

KONYA, AB SÜRECİNDE ÖNE ÇIKACAK

Alman heyeti Konya'da görmekten mutluluk duyduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türk Milleti ile Almanlar arasında işbirliği açısından önemli bağlar olduğunu ifade etti. Türkiye'nin AB sürecini değerlendiren Başkan Akyürek, dünyadaki gelişmişlik standartlarına bakıldığında AB'nin bir model oluşturduğunu vurgulayarak, bu birliğin dünyadaki bölgesel işbirliklerinin önünü açtığını söyledi. Türkiye için önemli olan konunun, bu birliğe üye olmaktan ziyade; AB ülkelerinde yaşayan insanların evrensel değerlerle yönetilmesi ve refah seviyelerinin yükseltilmesi olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, 'Bizler, belediye olarak AB belediyecilik kriterlerini Konya'da uygulamaya başladık. Belediye olarak AB ülkelerindeki gençlerle bizim gençleri bir programla bir araya getirdik. Bu projeyle ülkelerin karşılıklı gezilmesi sağlanıyor. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak, tanışmak, bilgi edinmek birçok yanlışın önüne geçiyor. Bu süreçte Konya'nın bir hayli öne çıkacağını görüyoruz. Konya gerek kültürel yapısı, gerekse sanayi altyapısı ile AB ülkeleri ile işbirliğine hazır bir şehirdir' dedi.

TÜRKİYE'DE BELEDİYELER HALKIN MALI SAYILIR

Türkiye'deki belediyecilik anlayışının bütün dünyadaki anlayıştan biraz farklı olduğunu anlatan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye'de halkın belediyelerden beklentisinin çok fazla olduğunu hatırlatarak, bu yüzden belediyelerin halkın malı sayıldığını söyledi. Halkın her türlü ihtiyacını karşılamak için belediyelere çok fazla iş düştüğünü vurgulayan Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Bizler de belediye başkanından ziyade halkın hizmetkarı durumundayız. Mesai kavramı olmadan çalışıyoruz. Bu, hızlı gelişmenin getirdiği bir netice. Dünyada artık herkes her şeyi biliyor, izliyor. İçinde bulunduğumuz şartlar en iyi diye göz boyamadan, hızla en iyi olmaya çalışmalıyız. Yoksa, en iyiye yetişemeden durursak geriye düşeriz. Dünyada bunu yaşayan ülkeler var. Bütün dünyadaki insanları bir bütün, bir beden olarak düşünmek gerekiyor. Bu ülkelerin kimi gözdür, kimi kulaktır, kimi ayaktır. Ama hepsinin bir fonksiyonu vardır. Afrika'nın en güneyindeki fakir bir ülkede, ya da Pakistan'da yaşanan bir problemi herkes hisseder. Bütün insanlık bir binanın tuğlaları gibidir. Silahlanmaya harcanan paranın fakirliğin giderilmesine harcanması, bütün dünya insanlığının belli bir yaşam standartına getirilmesi gerekiyor' dedi.

Hamburg ile kurulan sıcak ilişkinin bundan sonra da devam etmesini dileyen Başkan Akyürek, heyette bulunanlara Konya'nın simgesi olan çift başlı kartal amblemi işlenmiş bakır tabak ile ingilizce mesnevi hediye etti. Başkan Akyürek, heyeti 7 Aralık'ta başlayacak Mevlana'yı anma törenlerine de davet etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;