Başkan AKYÜREK : Hukukta Teziç'in Açıklamaları Yetki Gaspına Girer

Başkan AKYÜREK : Hukukta Teziç'in Açıklamaları Yetki Gaspına Girer

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç?in açıklamalarını üzüntüyle karşıladıklarını, Teziç?in açıklamalarının yetki gaspına girdiğini ifade etti. Akyürek, Demokratik Türkiye?de halkın iradesiyle seçilen meclisin üstünde ikinci bir gücün olamayacağını, bunun ülke bütünlüğünü zedeleyeceğini açıkladı. Akyürek, ?Türkiye önce bölgesel, daha sonra küresel güç olmak istiyorsa halka saygılı olan bir yönetim ve yaklaşımla hedefine doğru ilerlemelidir? dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in Üniversite Affı ve Başörtüsü ile ilgili yaptığı açıklamaların yetki gaspına girdiğini belirterek, demokrasiyle yönetilen Türkiye Cumhuriyeti prensiplerine aykırı açıklamalar olarak gördüklerini söyledi. Akyürek, Güney Asya gezisini değerlendirdiği basın toplantısında ülke gündemini meşgul eden YÖK Başkanı Teziç'in açıklamalarına da değinerek, Teziç'in açıklamalarının hukukta yetki gaspı, yetki tecavüzü ve yetki aşımına girdiğini, bu tür açıklamaların ülke bütünlüğünü zedelediğini bildirdi. Başkan Akyürek, ' Üniversite Affı ve Başörtüsü konusuyla ilgili YÖK Başkanının konuşmasını esefle karşıladım. Tabi ki görüşünü açıklayabilir, tabi ki görüş belirtebilir. Ancak haber başlıklarının -Öğrenci affı ve türbana veto. YÖK son noktayı koydu. Prof. Teziç yargı kararlarına karşı hile' dedi. Bizden af yok. YÖK affa set çekti.- gibi ifadelerin yer alması demokratik Türkiye adına üzücüdür. Türkiye Cumhuriyeti milli iradeye dayalı ve halkın iradesinin Meclise yansımasıyla yönetilen demokratik bir devlettir. Demokratik devletlerde, demokratik ülkelerde bu tip milli iradeyi zedeleyici yaklaşımlardan özellikle kaçınmak gerekir. Çünkü meclisin üstünde bir güç cumhuriyet prensiplerine ve demokrasiyle yönetilen bir ülkenin prensiplerine aykırı olacaktır. Sayın YÖK Başkanı yargıya karşı hileden bahsetti. Bir hukukçu olarak şunu ifade etmek gerekir kendisi bu ifadelerle yetki aşımına, yetki tecavüzü ve hatta yetki gaspına girmiş durumdadır. Dünyada bütün ülkeler, milli birliği ve bütünlüğünü sağlamış bir şekilde milletler arası yarışta geri kalmamak için çalışıyorlar. Dünya ülkeleri kendi aralarında kurdukları bölgesel birliklerle ihracat rakamlarını yükseltirken, bir çoğunun ihracat rakamları 100 milyar doları aşmış durumdayken bu tür mesellerle uğraşmak doğru değil. Hatta uluslararası ekonomi dergileri 5 yıl sonra Güney Asya ülkelerinin dünyanın ilk 20 ülkesi arasında yer alacaklarına işaret ediyor. Türkiye önce bölgesel, daha sonra küresel güç olmak istiyorsa halka saygılı olan bir yönetim ve yaklaşımla hedefine doğru ilerlemelidir.'dedi.

Tartışmaların yersiz olduğunu söyleyen Akyürek, 'Bu tartışmalar bitmeli. Milletle bütünleşen bir yaklaşım hakim olmalı. Kısır çekişmeleri, milletin önemli bir kesimiyle karşı karşıya gelen yaklaşımları terk etmeliyiz. Milletimiz kardeşlik duyguları ile birbiriyle bağlı durumda. Hiç kimse bunu bozmaya yönelmesin. Suni olarak yaratılmaya çalışılan bu gündemler ülkeye fayda getirmez' şeklinde konuştu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;