Başkan Akyürek, 'Hizmetle Dolu 2 Yıl'ı Değerlendirdi

Başkan Akyürek, 'Hizmetle Dolu 2 Yıl'ı Değerlendirdi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hizmet süresinin iki yılını düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi. İki yıl öncesinin Konyası ile şu anki Konya arasında ciddi farklılıklar olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, 'Hedefimiz, Konya'nın kültürel, tarihî ve yerel değerlerini bütüncül bir yaklaşımla ele alarak, hepsinin değerini bir arada yükseltmek ve Konya'yı marka haline dönüştürmek, Konya'nın avantajlı yönlerini ve fırsatlarını tüm dünyaya doğru duyurabilmektir' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 'Hizmetle Dolu 2 Yıl' başlığı altında hizmet süresinin 2 yılını değerlendirdi.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda düzenlenen toplantıya, AK Parti Konya Milletvekilleri, merkez ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Konuşmasına, Hazreti Mevlana'nın, 'Herkesin elinde güzellik madeninden kesilmiş, koparılmış parçalar var; fakat ben onun madenini, o güzellik definesini istiyorum' sözleri ile başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın geçmişinde önemli bir mirası ve geleneği barındırdığını, tarihin derinliklerinde bir döneme damgasını vuran, medeniyet havzasında ayak izleri olan bir şehir olduğunu söyledi.

ŞEHRİMİZİ YENİDEN İHYA İÇİN KOLLARIMIZI SIVADIK

Hazreti Mevlana'nın Konya'ya kattıklarını yarınlara taşıyabilmenin, ancak O'nun yolunda ve azametli sözlerinde saklı olanları keşfetmek ile olacağını vurgulayan Başkan Akyürek, şöyle konuştu: 'Geride bıraktığımız iki yıl içerisinde parça parça güzellikleri şehrimize kazandırmaktan çok; güzelliğin asıl sebebi olan şehrimizi keşfetmeye çalıştık. Bozkırın içerisinde saklı kalan bir güzellik olan şehrimizi yeniden ihya için kolları sıvadık. Yaşadığımız yüzyıl hızla şehirler yüzyılı olmaya doğru giderken şehrimize doğru bir yol haritası hazırlamayı hedefledik. Dünyaca tanınan şehrimizi insanlığın ortak kullanımına açmak; başka bir ifade ile Konya'yı dünyaya açmak için yoğun faaliyetler içerisinde bulunduk.

Belli alanlarda küçük ve günübirlik yatırımlar yerine Konya'nın içinde bulundurduğu potansiyeli iyi tahlil ederek, onu geleceğe sağlam ayaklar üzerinde taşıyacak bir çok projeye imza attık.'

İKİ YIL ÖNCESİNİN KONYASI İLE CİDDİ FARKLAR VAR

Çalışmaları güçlü altyapı, sağlıklı üst yapı ve kusursuz sosyal belediyecilik anlayışı üzerine bina ettiklerini ifade eden Başkan Akyürek, Konya'nın yıllardır beklediği adımların iki yıl içinde atıldığını belirtti. En iyiyi en kısa sürede, en uygun şartlarda gerçekleştirmek üzere çalışmalara başladıklarını anlatan Başkan Akyürek, 'Geriye dönüp baktığımızda, şükürler olsun ki iki yıl öncesinin Konyası ile ciddi farkları görebilmekteyiz. Bugün Konya'da, alt yapı sorunları en aza indirilmiştir. Trafik sorununa neşter vurulmuş kalıcı çözümler kısa zaman içerisinde hayata geçirilmiştir. Birçok yeni cadde ve geçit dünya standartları gözetilerek şehrimize kazandırılmıştır. Çevre düzenlemeleri ile şehre nefes aldıran yeni mekanlar oluşturulmuştur. Giderek artan konut sıkıntısına TOKİ işbirliği ile çözüm üretilmiştir' dedi.

KONYA'YI MARKA HALİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Konya'nın kendine ve Türkiye'ye karşı sorumlulukları olan bir şehir olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, bu sorumluluğun en iyi şekilde yerine getirileceğini belirtti. Hedeflerinin, Konya'nın kültürel, tarihî ve yerel değerlerini bütüncül bir yaklaşımla ele alarak, hepsinin değerini bir arada yükseltmek ve Konya'yı marka haline dönüştürmek olduğunu söyleyen Başkan Akyürek, sözlerini şöyle tamamladı: 'Amacımız, Konya'nın avantajlı yönlerini ve fırsatlarını tüm dünyaya doğru duyurabilmektir. Konya'nın model bir kent örneği olduğunu tescilleyen bir çalışma olarak Amerika'da düzenlenen sempozyum ve diğer tanıtım programları ile bu hedefe ulaşılacaktır. Bu çalışmaların ilk meyvesi olarak yurt dışında Konya'nın, geleceğin Avrupa kenti olduğunu ifade eden söylemler şehrimiz adına gurur vericidir. Böylelikle hem Konya'ya karşı bakışı ve uluslar arası yargıları tahlil edebilir hem de kentsel bir markalaşma yolunda önemli mesafeler alabiliriz diye düşünüyorum.'

Toplantının ardından Büyükşehir Belediyesi'nin tanıtımlarını anlatan cd izlendi. Davetliler daha sonra kendileri için verilen kokteyle katıldı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;