Başkan Akyürek: 'Hizmet Alanında Yeni Süreç Başladı.'

Başkan Akyürek: 'Hizmet Alanında Yeni Süreç Başladı.'

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'da hizmet alanında yeni bir sürecin başladığını vurgulayarak, yapılanı yeterli bulmayan bir bakış açısıyla Konya'da başlayan yeni süreçte yeni projelerin hayata geçirileceğini belirtti. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Nisan ayı olağan toplantısında konuşan Başkan Akyürek, Konya'nın 2023 yılında Cumhuriyetin kuruluşunun 100'üncü yılında, dünyada saygın bir konuma gelmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’da 2007 yılında önemli yatırımlar yapıldığını belirterek, yatırımların 2008 yılında da artarak devam edeceğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı olağan toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başkanlığında yapıldı. 2007 yılı faaliyet raporunun oylanarak kabul edildiği Meclis toplantısında 2007 yılındaki çalışmaları değerlendiren Başkan Tahir Akyürek, 2008 yılı çalışma sezonunun hayırlı olmasını diledi.

ŞEHİR GİRİŞLERİ DÜZENLENDİ

Konya’da geçtiğimiz yıl şehir girişlerini düzenleme çalışmalarının başarıyla yapıldığını kaydeden Başkan Akyürek, “Bu yıl da İstanbul Yolu ve Beyşehir Yolu’ndaki çalışmalarımız devam edecek. Kaldırımsız, çevre düzenlemesi yapılmamış, bozuk asfaltlı, yüksek kaldırımlı yolların yerine; kaliteli asfaltı, bisiklet yolu, çevre düzenlemesi ve Avrupa standardında kaldırımları ile örnek çalışmalar yapıyoruz. İstanbul Yolu’nda büyük oranda tamamladığımız bu çalışmaları diğer şehir girişlerinde de yapacağız” dedi. Ankara Yolu’nun düzenleme çalışmalarına başlandığını kaydeden Başkan Akyürek, şunları söyledi: “İhale aşamasında olan çalışma çerçevesinde Ankara Yolu, İkinci Organize Köprüsü’ne kadar yeniden ele alınmakta. Birinci etapta Aksaray Kavşağı’na kadar üçer şerit, alt ve üst geçitlerle farklı bir konuma kavuşturulacak. Bunun yanında Antalya ve Adana Yolu’nda da etaplar halinde İstanbul Yolu standardı gerçekleşecek. Böylece şehir ana arterleri bir bütün olarak aynı kaliteye gelecek.”

SOSYAL-KÜLTÜREL BELEDİYECİLİK

Fiziki çalışmaların yanında sosyal ve kültürel çalışmaları da başarıyla yürüttüklerini hatırlatan Başkan Akyürek, KOMEK’in yurtdışında açılan şubeleri ile bir dünya markası olduğunu, Gıda Bankası ve “Ekmek Destek Projesi” ile sosyal belediyecilikte örnek çalışmalar yapıldığını ifade etti. Kültürel belediyecilikte Konya’nın dışa açılmasında tam bir lokomotif görevi gördüklerini anlatan Başkan Akyürek, artık Konya’nın dünya kenti olma noktasında yeni bir aşamada olduğunu söyledi.

HİZMET ALANINDA YENİ SÜREÇ BAŞLADI

Konya’da hizmet alanında yeni bir sürecin başladığını vurgulayan Başkan Akyürek, “Yapılanı yeterli bulmayan bir bakış açısıyla Konya’da başlayan yeni süreçte; spor tesisleri, yeni stadyum, kent merkezi dönüşüm projeleri, sebze hali, yeni raylı sistem hatları yapılacak, Konya’da mevcut altyapıda alınan hizmete farklı bir boyut hazırlanacaktır” dedi.

BİZ, HİZMET ÜRETİYORUZ

2007 yılının, mezarlık bakımlarından hayvan barınağına, altyapı yatırımlarından çeşitli prestij yatırımlarına kadar çok başarılı bir yıl olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Konya’da 4 yıl önce konut açığı vardı, bugün yok. Bu, belediyelerimizin çalışmalarının somut neticesidir. Bunun gibi birçok alanda belediye hizmetlerinin şehre katkısı büyük olmuştur. Belediyemiz bu yıl da geçtiğimiz yılın üstüne çıkan performansı ortaya koyacaktır. Biz belediyeler olarak hizmet üretiyoruz. Biz, Türkiye’de ve dünyadaki değişik gelişmelerin, farklı tartışmaların dışındayız. Tabii ki, ülkemizin gelişimini, yükselmesini istiyoruz. Ülkemizin dünya milletler ailesindeki yerini başarıyla almasını istiyoruz. Mesela, İtalyan ressamın ülkemizde öldürülmesi hepimizi mahçup etti. Bunlardan kurtulmanın yolunun da her kurumun kendi görevini başarıyla yapması, eğitimin seviyesinin yükseltilmesi, sorumlulukların yerine getirilmesiyle olduğunu biliyor, bunun için üzerimize düşeni yapıyoruz.”

ÇALIŞANLARA TEŞEKKÜR

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Konya’nın 2023’te Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılında, dünyada saygın bir konuma gelmesi için çalıştıklarını belirten Başkan Akyürek, bunun altyapısını ve orta vadede yapılması gerekenleri yerine getirmekle mükellef olduklarını ifade etti. Başkan Akyürek, konuşmasının sonunda yapılan hizmetler nedeniyle Meclis üyelerine, ilçe belediye başkanlarına ve Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına teşekkür ederek, 2008 yılı çalışmalarının hayırlı olmasını diledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;