Başkan Akyürek : 'Halka Hizmet Etmeyen Ayakta Kalamaz'

Başkan Akyürek : 'Halka Hizmet Etmeyen Ayakta Kalamaz'

1. Belediyecilik Sempozyumu'nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Belediye olarak insana hizmeti kutsal gördükleri için günün 24 saati çalıştıklarını belirterek, 'Halka hizmet etmeyen ayakta kalamaz' dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Belediyeler Birliği ve Konya Belediyeler Biriliği'nin KTO TÜYAP Fuar Alanı'nda düzenlediği 1. Belediye İhtiyaçları Fuarı'nda 1. Belediyecilik Sempozyumu düzenledi.

BİRÇOK TARİHİ YASAYA İMZA ATILDI

KTO TÜYAP Konferans Salonu'nda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mahalli İdareler Genel Müdürü Mevlüt Aybaş ve Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreter Yardımcısı Tunay İnce'nin konuşmacı olarak katıldığı sempozyum öncesi fuara katılan belediye başkanlarına hitaben bir konuşma yapan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şehabettin Harput, hükümetin yerinden yönetim ile ilgili birçok tarihi yasaya imza attığını belirterek, tepeden hükmeden değil, insan odaklı bir yönetimin hakim kılınması için çalışmalar yapıldığını söyledi. Hükümetin yasa yaparken iyi niyetli olmasına rağmen herkesi memnun etmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Harput, 'Herkesin istediğinin olması mümkün değil. Hala bazı istekleriniz yerine gelmediyse umutsuzluğa kapılmayın. Sizin önünüzü genelgelerle açacak bir parlamentomuz var. Yeni yasa ve yönetmeliklerin uygulanmaya başlanması ile AB yolunda hedeflediğimiz noktaya geleceğiz' dedi.

'ÇALIŞMADAN OLMAZ, DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ'

Harput'un konuşmasının ardından bu yıl birincisi düzenlenen ve yaklaşık 300 belediye başkanının katıldığı sempozyuma geçildi. Sempozyumda ilk olarak konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, geçmiş dönemlerde belediyelerde az hizmetin tekrar seçilmek için yettiğini, ancak günümüzde insanların artan beklentilerine karşılık vermek için daha fazla çalışmak gerektiğini ifade etti. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak insana hizmeti kutsal olarak gördükleri için günün 24 saati hizmeti devam ettiğini kaydeden Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Halka hizmet etmeyen ayakta kalamaz. Bizler belediyecilikte üç dönemi birden yaşadık. Birincisi imkânların kısıtlı olduğu 84 öncesi dönemdi. Diğeri imkânların biraz daha arttığı 84 sonrası. Üçüncüsü ise, imkânların ve yetkilerin daha da arttığı şu anda yaşadığımız dönem. Artık çalışmadan olmaz. Çalışacağız. Ancak belediye başkanlarının çalışmalarından halk ne kadar haberdar' Biz bir yılda 3-4 yıllık yatırım yaptık. Ama yaptığımız araştırmalarda yaklaşık 90 projeden halkın hatırladığı sadece 4-5 tanesi. Buradan şu çıkıyor; bir dönemi çalışarak geçirebilirsiniz ama vatandaşın aklında bir şey kalmaz. Ne yapıp edip akılda kalıcı çalışmalar ortaya koymalıyız.'

KAYNAKLAR YERİNDE KULLANILMALI

Mahalli İdareler Genel Müdürü Mevlüt Aybaş da, belediyelerin geleceğinin stratejik bir yapı ile planlanmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, belediye bütçelerinin yapılacak işlere göre planlanması gerektiğini kaydetti. Halkın ve yatırımcıların geleceği görmesi açısından belediyelerin fırsat oluşturmasının önemli olduğunun altını çizen Aybaş, bu şekilde kaynakların yerinde ve doğru bir şekilde kullanılabileceğini söyledi.

MALİ YARDIM İÇİN PROJE ÜRETİLMELİ

Belediye başkanlarına AB yardımları ve AB prosedürü ile ilgili bilgi veren AB Genel Sekreter Yardımcısı Tunay İnce ise, projeler üretek AB'den hibe alınabileceğini hatırlatarak, '2000-2006 döneminde diğer aday ülkeler yaklaşık 3 milyar doların üzerinde yardım alırken, Türkiye'nin aldığı yardım miktarı 1.7 milyar dolardır. Avrupa'da bize benzeyen İspanya 20 yılda 200 milyar Euro mali yardım almıştır. Şu anda bu ülkenin milli geliri Türkiye'yi beşe katlamış durumda. Bunun için projeler üreterek başvurularda bulunmamız gerekiyor' dedi.

Sempozyumun ardından Mevlana Kültür Merkezi'nde kendilerine ikram edilen Konya'nın geleneksel düğün pilavını yiyen belediye başkanları, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu'nun verdiği konseri ve Sema Topluluğu'nun sema ayinini izlediler.

Belediyecilik Sempozyumu'nun ikinci gününde 2006 yılında uygulamaya girecek olan Kamu Mali Yönetimi ve Analitik Bütçe konusu ele alındı. Konya Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehmet Yakıcı Başkanlığında gerçekleştirilen sempozyuma konuşmacı olarak İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Kontrolörler Kurulu Başkanı Hayrettin Güngör katıldı. Güngör Kamu Mali Yönetimi ve Analitik Bütçe konularında belediye başkanlarına bilgi verirken, uygulamanın 2006 yılında hayat geçeceğini bildirdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;