Başkan Akyürek: 'Gelecekte Ülkeler Şehirleriyle Temsil Edilecek'

Başkan Akyürek: 'Gelecekte Ülkeler Şehirleriyle Temsil Edilecek'

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu öğrencileriyle buluştu. Büyükşehir belediye binasında öğrencileri ağırlayan ve ikramda bulunan Başkan Akyürek, gelecekte ülkelerin şehirleriyle temsil edileceğini söyledi. Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Osman Akandere de Başkan Akyürek'e okulun danışma kurulu üyeliğini teklif etti.

Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu öğrencileri okulun müdürü Doç, Dr. Osman Akandere ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i belediye binasında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Osman Akandere, Başkan Akyürek’e eğitim camiasına verdiği destek dolaysıyla teşekkür ederek “Sayın Tahir Akyürek’e okulumuz danışma kurul üyeliği ve Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu eğitim danışmanlığını teklif ediyoruz. Sayın Akyürek önümüzdeki günlerde okulumuzda öğrencilerimize yönelik iki ayrı etkinliğe katılarak tecrübelerini paylaşacaktır.” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de önümüzdeki yüzyılın kentler yüzyılı olacağını söyleyerek şöyle konuştu: “önümüzdeki yüzyılda ülkeler şehirleriyle ön palana çıkacak. Bundan dolayı yerel yönetimlerin önemi her geçen gün artmaktadır. Ülkeler komşularıyla iyi ilişkiler içinde oldukları, ticaret hacimlerini geliştirdikleri müddetçe gelişir ve zenginleşirler. Avrupa ülkeleri kendi aralarındaki sınırları kaldırmış, ticaret hacimlerini artırmışlardır. Uzakdoğu ülkeleri de bunu başarmıştır. Uzakdoğu ülkelerinin birbirleriyle olan ticari ilişkileri bölge ülkelerinin zenginleşmesini ve ilerlemesini sağlamıştır. Komşu ülkelerle geliştirilen ticari ilişkiler zenginleşmeyi, zenginleşme de modernleşmeyi getirecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’ta eksi 15 – 20 derecede en zor mevsim şartlarında gece – gündüz operasyon yapıyor olması, teknolojik destek ve imkânlarımızı göstermektedir. Bu imkânların artırılması gerekmektedir. Bu imkânların artırılması ise üretimle mümkündür. En iyi milliyetçi üretim yapandır, eser bırakandır; ülkeye katkı sağlayandır.”

Türkiye’nin hızla şehirleştiğini vurgulayan Başkan Akyürek, bugün Türkiye nüfusunun %70’inin şehirlerde yaşadığını bu rakamların önceki yıllarda tam tersi oranlarda olduğunu kaydetti. Bir tarım kenti olan Konya’nın buna rağmen ilk defa nüfusunun %50’lik bölümünün şehir merkezinde ikamet ettiğini, bunun da dünyanın hızla şehirleşmekte olduğuna bir işaret olduğunu belirtti. Başkan Akyürek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Konya da bir tarım kenti olmasına rağmen ilk defa nüfusunun %50’lik bölümünün Konya şehir merkezinde ikamet ettiğini TÜİK raporlarında gördük. Bu ilerleyen günlerde daha da artacaktır. Ereğli ve Akşehir gibi ilçelerimizi dikkate aldığımızda bu rakam daha da yüksektir. Şehirlerimizin gelişimi sadece belediyelerle olmuyor. Özellikle bu yıl İl Özel İdare’nin kendi içinde gerçekleştireceği personel yönetimi düzenlemesi ve köylere kuracağı temsilciliklerle yerel yönetim hizmetleri her tarafı kaplayacaktır. Bu durum; yerey yönetimler alanında yetişmiş, kalifiyeli personel ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu Yerel Yönetimler Bölümü öğrencilerinin önü açıktır.biz bu öğrencilerimizin istihdam edilmeleri konusunu başta milletvekillerimiz olmak üzere bu konuyla ilgili olanlarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

Başkan Akyürek; yerel yönetimler bölümü öğrencilerinin Türkiye’de eğitim faaliyetlerini en çok yürüten birlik olan Konya Belediyeler Birliği’nin hizmetlerinden de yararlanabileceğini hatırlatarak birlik aracılığıyla diğer belediyelerle tanışma, o belediyelerin de hizmetlerini yakından takip etme imkânı bulacaklarını söyledi.

Haziran ayında Konya’da yapılacak olan Dünya Tarihi Kentler Birliği toplantısına birlik üyesi şehirlerin belediye başkanlarının katılacağını bildiren Başkan Akyürek, 1.000’e yakın belediye başkanının ağırlanmasının hedeflendiğini söyleyerek bu etkinliğe Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu öğrencilerini de davet etti.

Ziyaret sonunda Başkan Akyürek’e teşekkür eden Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu öğrencileri çiçek verdiler.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;