Başkan Akyürek Gazeteciler Federasyonu Üyelerini Ağırladı

Başkan Akyürek Gazeteciler Federasyonu Üyelerini Ağırladı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hazreti Mevlana'nın 732. Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri için Konya'ya gelen Türkiye Gazeteciler Federasyonu'na üye gazetecilerle yemekte bir araya geldi. Başkan Akyürek, 'Büyükşehir Belediyesi olarak tüm yatırım alanlarında Mevlana'yı temsil ettiğimizin farkında olarak canla başla çalışıyoruz' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Gazeteciler Cemiyeti'nin daveti üzerine Konya'ya gelen Türkiye Gazeteciler Federasyonu'na üye gazetecilerle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Bera Otel'de verilen yemeğe, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Nazmi Bilgin, Basın İlan Kurumu Genel Başkanı Ertan Cillov, Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ve Türkiye'nin farklı illerinden üç günlük gezi için Konya'ya gelen 500'ye yakın gazeteci ve ailesi katıldı.

MEVLANA'NIN FELSEFESİNİ TEMSİL ETTİĞİMİZİN FARKINDAYIZ

Hazreti Mevlana'nın 732. Vuslat Yıldönümü Anma Etkinleri çerçevesinde Konya'da bulunan gazetecilere hitaben bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, 1200'lü yıllarda 'En Muhteşem Türk Şehri' seçilen Konya'nın farklı süreçlerle karşılaştığını, ancak bu süreçler içinde Hazreti Mevlana'nın etkisinin halen devam ettiğini vurguladı. Dünyadaki en büyük sorunun sevgi ve barış olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, 'Biz bu noktada sesimizi yükselterek, bu arayışın adresinin Mevlana olduğunu, Mevlana'nın da Konya'da olduğunu dünyaya duyuruyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız tüm çalışmalarda neyi temsil ettiğimizin farkındayız ve bunun için büyük gayret gösteriyoruz' dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Nazmi Bilgin de, Türkiye'nin her yerinden Konya'ya gelen gazetecilerin Mevlana'nın sevgisini yaşamak niyetinde olduklarını ifade etti.

Başkan Akyürek, yemeğin ardından Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Nazmi Bilgin'e Mesnevi hediye ederken; programa katılan basın mensuplarına da Mevlana Şiirleri Beste Yarışması'nda dereceye giren eserlerin yer aldığı cd hediye etti.

HAZRETİ MEVLANA VE İLETİŞİM SEMPOZYUMU

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Gazeteciler Cemiyeti'nin organize ettiği 'Hazreti Mevlana ve İletişim' konulu sempozyum öncesinde de bir konuşma yaptı. Konevi Kültür Merkezi'ndeki programda konuşan Başkan Akyürek, Türkiye'nin 19'da biri büyüklüğünde olan Konya'nın son dönemde önem verdiğini en önemli projenin Mavi Tünel olduğunu belirterek, Mavi Tünel projesinin tamamlanması ile Orta Anadolu'nun ekolojik yapısının ve ülke ekonomisinin değişeceğini söyledi.

KONYA'YA 30 MİLYON METREKARELİK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Konya'nın yıllardır belediyecilikte örnek çalışmalara imza attığını hatırlatan Başkan Akyürek, bunun yanında Konya'da sanayi alanında da büyük atılımlar gerçekleştiğini ifade ederek, 'Konya, son yıllarda sanayisi ile ön plana çıkan bir şehrimiz. Konyalı sanayicilerin banka batırmakta hiç payı olmamıştır. Büyükşehir Belediyesi olarak, 1., 2. ve 3. Organize Sanayi bölgelerinin bulunduğu alanları imar düzenlemeleri ile, Ankara Yolu'nun tamamını kapsayan toplam 30 milyon metrekarelik alanı Konya Organize Sanayi Bölgesi haline getirmeyi planlıyoruz. Böylece Türkiye'nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi Konya'da olacak. Konya sanayisi, 1 milyon dolar ihracat, 250 bin dolar da ithalat yapıyor. Eğer bu rakamlar Türkiye genelinde tutturulursa, Türkiye'nin bütçesi açık yerine ticaret fazlası verecektir' dedi.

Yerel ve yaygın basın ile çalışmalarının olumlu bir şekilde devam ettiğini kaydeden Başkan Akyürek, idari yetkilerin yerelleşmesinin savunurken, yerel basının da unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;