Başkan Akyürek Engelli Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Başkan Akyürek Engelli Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle önce AK Parti İl Teşkilatı'nın düzenlediği Özürlüler Yasası Bilgi Yarışması'na katıldı, ardından Büyükşehir Belediyesi'nde özürlü vatandaşlarla birlikte yemek yiyerek onların sorunlarını dinledi. Başkan Akyürek, 'Gerçek özür, gözde, kulakta, elde, kolda değildir. Gerçek özür; özürlüleri özürlü gören beyinlerdedir' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle AK Parti İl Teşkilatı tarafından organize edilen Özürlüler Yasası Bilgi Yarışması'na katıldı ve özürlülerle birlikte Büyükşehir Belediyesi'nde bir araya geldi.

AK Parti Genel Merkezi'nin tüm Türkiye'de düzenlediği, Konya'da ise AK Parti İl Teşkilatı tarafından Mevlana Kültür Merkezi'nde organize edilen Özürlüler Yasası Bilgi Yarışması'na katılan Başkan Akyürek, Türkiye'de özürlüler için kaybedilen zamanın telafisine yönelik son yıllarda önemli çalışmalar yapıldığını belirtti. Türkiye'de haklar ve özgürlükler konusunda, önce hakları ihlal edilenlerin konuya sahip çıkması gerektiğini anlatan Başkan Akyürek, özürlüler konusunda en çok emek verenlerin özürlü dernekleri olduğunu söyledi. Yaptıkları çalışmalar nedeniyle özürlü derneklerine teşekkür eden Başkan Akyürek şunları söyledi: 'Gerçek özür, gözde, kulakta, elde, kolda değildir. Gerçek özür, özürlüleri özürlü gören beyinlerdedir. Allah'ın verdiği sağlık nedeniyle kendisini farklı bir konuma iten, şartların getirdiği zenginlik nedeniyle kendini farklı gören ve fiziki eksikliği olan insanları küçük gören beyinler gerçek özürlüdür. Tüm özürlüler imkanları dahilinde hayata bağlanmak için mücadele veriyorlar. Ben hepsini kutluyor ve diyorum ki; onların hiçbiri özürlü değildir, onları özürlü gören zihniyet özürlüdür.'

Programın sonunda yapılan Özürlüler Yasası Bilgi Yarışması'na 5 grup katılırken, yarışmayı Nasreddin isimli grup kazandı. Yarışmaya katılanlara ve dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.

Mevlana Kültür Merkezi'ndeki programın ardından özürlüler için Büyükşehir Belediyesi Yemekhanesi'nde yemek veren Başkan Akyürek, burada yaptığı konuşmada, özürlüler için yapılması gereken bir çok çalışma olduğunu belirterek, 'Bütün bunlar nasıl yapılacak diye bakarsanız, mesafe alamazsınız. Son yıllarda özürlü kardeşlerimiz için yapılanlar, bir mesafe alındığını gösteriyor. Ama özürlü kardeşlerimizin bir çok işyerine ve resmi kuruma girerken bile sorunlar yaşadığını görüyoruz. Bu konuda artık geri dönüş yok. Bir yola çıkıldı. Türkiye'de yaşayan engelli kardeşlerimizin de bu konuda örnek aldığımız ülkelerdeki noktalara kısa bir süre içinde ulaşacağını görüyoruz' dedi.

Başkan Akyürek, yemeğin ardından engellilerle tek tek ilgilenerek sorunlarını dinledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;