Başkan Akyürek: 'En Kıymetli Yatırım Eğitim Yatırımıdır.'

Başkan Akyürek: 'En Kıymetli Yatırım Eğitim Yatırımıdır.'

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın eğitim ve kültür şehri olduğunu belirterek, eğitime yapılan yatırımın en kıymetli yatırım olduğunu söyledi. İlköğretim birinci sınıftan üniversite son sınıfa kadar öğrencileri desteklediklerini kaydeden Başkan Akyürek, üniversitenin ve okulların fiziki ihtiyaçlarının karşılanması için gereken çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime olan desteği ve Konya’da eğitim alanındaki çalışmalarla ilgili bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın eğitim ve kültür şehri olması için ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN YANINDAYIZ

Selçuk Üniversitesi’nin 80 binin üzerindeki öğrenci nüfusuyla Konya için önemli bir avantaj olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, üniversitenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik her türlü çalışmayı yerine getirdiklerini söyledi. S.Ü. Alaaddin Keykubat Yerleşkesi içinde yapılan 3 kilometrelik tramvay hattı ile ulaşımda büyük kolaylık sağladıklarını, 2004 yılından bu yana her yıl 10 bin üniversite öğrencisine karşılıksız eğitim yardımı yaptıklarını kaydeden Başkan Akyürek, bu yılki eğitim yardımı başvurularının devam ettiğini hatırlattı.

ÜNİVERSİTEMİZ İLE ÖVÜNÜYORUZ

Kampus girişine önümüzdeki hafta köprülü kavşak yapımına başlayacaklarını hatırlatarak, üniversitenin karşısına inşa edilen Konya’nın ilk Gençlik Merkezi’nin tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, Selçuk Üniversitesi’nin; Konya’nın sosyalleşmesine, ticaret ve kültür hayatının gelişmesine, Konya’da üretimin artmasına ve kalitenin yükselmesine önemli katkıları olduğunu ifade etti.

OKULLARA VE ÖĞRENCİLERE SINIRSIZ DESTEK

İlköğretim birinci sınıftan üniversite sona kadar öğrencileri desteklerini, bunun yanında eğitime fiziki katkılarda bulunduklarını belirten Başkan Akyürek, “Konya’daki tüm okulların bina ve duvar onarımları ile bahçe ve çevre düzenlemelerinde destek oluyoruz. Konya’da belediyemizin hizmetinin gitmediği bir okul kalmamıştır. Çocuklarımızın eğitim gördüğü okullar kendi evimiz gibi olmalıdır. Çocuklarımız daha iyi imkanlarla eğitime devam etmeli ki, gelecekte onlardan daha kaliteli hizmet alalım. Geleceğimiz olan çocuklarımıza yapılan yatırım en büyük yatırımdır. Onların daha kaliteli eğitim almasında sadece Milli Eğitim Bakanlığı’na değil, yerel yönetimlere de önemli görevler düşüyor” dedi.

ŞEHİRDEKİ EĞİTİM KALİTESİ YÜKSELDİ

Okullara yapılan desteğin somut faydalarını şehirdeki eğitim kalitesinin yükselmesi ile almaya başladıklarını anlatan Başkan Akyürek, şehrin standardının, kent kültürü ve kentlilik bilincinin de bu yatırımlarla yükseldiğini söyledi. Başkan Akyürek, Konya’daki okullaşma oranının artırılması için Valilik ve yerel yönetimlerin birlikte hareket ettiğini kaydederek, son 3 yılda Konya merkezde yapılan ve tamamlanma aşamasına gelen okul sayısının 70 civarında olduğunu, bu yolla tekli eğitim ve 30 kişilik sınıflar seviyesine ulaşmak üzere olduklarını ifade etti.

KOMEK İLE GENÇLER GELECEKLERİNİ PLANLIYOR

Tahsil hayatına devam edemeyen gençler için de Türkiye’nin en başarılı meslek edindirme kurslarını Konya’da hayata geçirdiklerini hatırlatan Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “KOMEK adıyla yürütülen kurslarımızda 4 yılda 40 bine yakın gencimize Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar verdik. Hem de gençlerimizin geleceği planlamalarına imkan sağladık. 106 branşta MEB ile işbirliği içinde devam eden kurslarımız 2008-2009 eğitim yılında da yaklaşık 15 bin gencimize hizmet verecek.”

EN UCUZ ULAŞIM KONYA’DA

Türkiye’deki en ucuz ulaşımın Konya’da olduğunu, öğrencilerin düşük fiyatlarla toplu ulaşım araçlarından yararlandıklarını anımsatan Başkan Akyürek, Selçuk Üniversitesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile hayata geçirdikleri Gezici Anaokulu’nun ise, 2005 yılından bu yana okul öncesi eğitim imkanı olmayan mahallelerde bine yakın öğrenciye eğitim hizmeti götürdüklerini de sözlerine ekledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;