Başkan Akyürek: 'En Çok AB Projesi Kabul Edilen İl Konya.'

Başkan Akyürek: 'En Çok AB Projesi Kabul Edilen İl Konya.'

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin AB'den destek aldığı ortak projelerin tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın, Türkiye'de ençok AB projesi kabul edilen il olduğunu kaydederek, 'Artık Konya, Türkiye'de ve dünyada daha çok gündem olan ve takip edilen bir şehirdir. Bundan sonraki amacımız, atacağımız adımlarla, Konyamızın bugüne kadar elde ettiği kazanımları daha üst seviyelere çıkarmaktır' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi'nin Avrupa Birliği (AB) ortak projelerinin tanıtımını yaptı.

Bera Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın Türkiye'de en çok AB projesi kabul edilen il olduğunu kaydederek, bunun Konya'nın geldiği noktanın en önemli göstergesi olduğunu söyledi. En son açıklanan teşvik paketinde Konya'nın AB'den alacağı desteğin 23.5 milyon Euro olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, 'Büyükşehir Belediyesi de Türkiye'de en çok proje hazırlayan ve ençok projesi kabul edilen belediyeler arasında yer alıyor. Bu, Konya'nın nasıl dışa açıldığının ve AB yolunda globalleşme sürecine bulunduğu katkının önemli bir göstergesidir. Konya, tesadüfen bu noktalara gelmedi. Bunun altyapısı var. Gerek odalarımızın, gerek sivil toplum kuruluşlarının, gerekse belediyelerimizin bu gelişime önemli katkıları var' dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin AB'den destek aldığı son 3 proje hakkında bilgi veren Başkan Akyürek, yapılan tüm çalışmaların insanlara önemli faydalar sağlayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti: 'Bu konuda önemli olan, ortak hareket etme bilincinin geliştirilmesi, üzerinde çalışılan problemlerin giderilmesi için ortak çalışma bilincinin geliştirilmesidir. Ama bunlar sonuç almak için yetmez. Mutlaka gönüllü katılımların sağlanması gerekir. Bu konuda hepimize önemli görevler düşüyor. Konya'nın dünyaya açılma çabaları sonuç vermiş durumda. Artık Konya, Türkiye'de ve dünyada daha çok gündem olan ve takip edilen bir şehirdir. Bundan sonraki amacımız, atacağımız adımlarla Konyamızın bugüne kadar elde ettiği kazanımları, daha üst seviyelere çıkarmaktır.'

Başkan Akyürek'in konuşmasının ardından proje koordinatörleri projeleri hakkında sinevizyon eşliğinde bilgi verdiler.

AB ORTAK PROJELERİ:

1. İçme ve Kullanma Suyu Üretim Tesislerinin Geliştirilmesi (SCADA SİSTEMİ) Projesi:

Konya ilinde yaşayan ve su hizmetlerinden faydalanan vatandaşlara kesintisiz ve sağlıklı su temini sağlamak için Konya mücavir alanı içinde içme ve kullanma suyu pompaj, depolama ve dağıtım tesisleri denetim ve izleme sisteminin kurulması amaçlanmıştır. Proje ile 151 adet tesisin tek merkezden kumanda ve kontrolü amaçlanmaktadır. Projenin toplam maliyeti 1.802.675,00 Euro, Avrupa Birliği katkısı 901.337,50 Euro, Konya Büyükşehir Belediyesi katkısı 901.337,50 Euro'dur. (%50)

2. Konya'da Anaokulu ve İlköğretim Okullarında Çevre Bilincinin Geliştirilmesi Projesi:

Bu proje, 2 bin proje arasından seçilerek hibe almaya hak kazanmıştır. Projenin toplam bütçesi 50.645,00 Euro olup, 45.074,05 Euro'luk kısmı AB tarafından finanse edilecektir. Bu projede Konya'da pilot olarak seçilen yaklaşık 12 anaokulu ve ilköğretim okulunda öğretmenlere çevre ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı amacıyla eğitim verilerek, öğretmen ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 4 bin 500 civarında bir hedef kitleye ulaşılacak ve çevre bilincinin oluşmasını sağlayacak çevre faaliyetlerine yer verilecektir. Projede, Konya Çevre Koruma Eğitim ve Araştırma Derneği proje ortağı olarak, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü iştirakçi olarak yer almaktadırlar.

3. Konya Merkezdeki Gıda Üretim ve Tüketim Tesislerinde Çalışan Ara Kademe İşçilerine Hijyen Eğitimi Verilmesi ve Sektöre Hijyen Eğitimi Almış Sertifikalı İşgücü Yetiştirilmesi Projesi:

Projenin toplam bütçesi 89.666,05 Euro olup, projenin Avrupa Birliği'nden karşılanacak hibe tutarı 78.906,12 Euro'dur. Proje, Konya merkezindeki gıda tesislerinde çalışan veya çalışmak isteyen işçinin eğitilmesini amaçlamaktadır. Projede, Tarımsal Kalkınma Vakfı Konya Temsilciliği proje ortağı olarak, İl Mili Eğitim Müdürlülüğü, İl Tarım Müdürlülüğü, Beyhekim Sağlık Derneği de iştirakçi olarak yer almaktadır.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;