Başkan Akyürek, Dünya Tarihi Şehirler Konferansı İle İlgili İstanbul'da Basın Toplantısı Düzenledi

Başkan Akyürek, Dünya Tarihi Şehirler Konferansı İle İlgili İstanbul'da Basın Toplantısı Düzenledi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 10-13 Haziran tarihleri arasında Konya'da düzenlenecek '11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı' ile ilgili İstanbul'da basın toplantısı düzenledi. Konferansın ana konusunun 'Tarihi Şehirlerde Yaşayan Kültürel Miras' olduğunu belirten Başkan Tahir Akyürek, konferansa 410''u yurt dışından, 230''u Türkiye''den olmak üzere 640''ın üzerinde belediye başkanı, yönetici ve büyükelçinin katılmasını beklediklerini bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 10-13 Haziran tarihleri arasında Konya’da düzenlenecek “11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı” ile ilgili İstanbul’da basın toplantısı düzenledi.

The Marmara otelinde yapılan ve Dünya Tarihi Şehirler Birliği Genel Sekreteri Hisakazu Takagi ile Konferansın akademik danışmanı Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Tokol’un da katıldığı basın toplantısında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2 yılda bir düzenlenen konferansın, kültürel mirasın korunması konusunda çok önemli sonuçların alındığı bir etkinlik olduğunu söyledi.

Konferansın ana konusunun “Tarihi Şehirlerde Yaşayan Kültürel Miras” olduğunu belirten Başkan Tahir Akyürek, konferansa 410''u yurt dışından, 230''u Türkiye''den olmak üzere 640''ın üzerinde belediye başkanı, yönetici ve büyükelçinin katılmasını beklediklerini bildirdi. Başkan Akyürek, konferans süresince atölye çalışmalarında 16, yuvarlak masa toplantılarında da 18 sunum yapılacağını, konferansta kültürel mirasın korunması konusunda söyleyecek sözü olan bilim adamları ve yöneticilerin yer alacağını kaydetti. Akyürek, sözlerine şöyle devam etti: “Konferans, tarihi ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması ve duyarlılık oluşturulması açısından önemli bir adım olacak. Medeniyetler ittifakının konuşulduğu günümüzde, dünya barışına da katkıda bulunacak. Tarihi mirasın korunması yolunda güzel bir birlikte yürüyüş başlatılacak. Kardeş şehir ilişkileri gelişecek. Şehirler arasında kültürel ilişkilerin yanı sıra ticari ve ekonomik ilişkilerin kurulmasına, yerel yönetim anlayışının gelişmesine de katkı sağlayacak.”

TARİHİ MEKANLAR GEZDİRİLECEK

Başkan Akyürek, konferans kapsamında konuklara Çatalhöyük, Gilistra ve Sille gibi tarihi bölgelerin gezdirileceğini, ayrıca Kapadokya''ya da günübirlik bir gezi düzenleneceğini belirterek, böylece Anadolu medeniyetine beşiklik yapan Konya''nın kültürel ve tarihi mirasının da konuklara tanıtılacağını vurguladı. Türkiye''nin, çok zengin bir medeniyetin mirasçısı olduğunun daha çok farkında olması ve bunları daha fazla gün yüzüne çıkarması gerektiğini kaydeden Başkan Akyürek, çalışmaları bu amaçla yürüttüklerini anlattı.

Dünya Tarihi Şehirler Birliği Genel Sekreteri Hisakazu Takagi de, 1987 yılında 26 üye ile faaliyetine başlayan Dünya Tarihi Kentler Birliğinin şu anda 71 üyesi bulunduğunu söyledi. Takagi, konferansın ilk kez, ipek yolu ve medeniyet kavşağının buluştuğu bir bölgede yapılacağını, katılımcı sayısı ile de en büyük ve en kapsamlı konferans olma özelliğini göstereceğini belirterek, tarihi değerlerin korunması ve değerlendirilmesi adına ciddi çalışmaların yapılacağı bir konferans olacağına inandığını kaydetti.

Konferansın akademik danışmanı Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Tokol da konferansta, ''''kültürel benlik, yaşayan miras, kültürel çeşitlilik ve kültürler kavşağı'''' olmak üzere 4 alt başlık altında tartışmalar yapılacağını bildirdi. Tokol, ''''Kültürel mirastan ne anlıyoruz? Kültürel miras nasıl korunacak? Kültürel turizm bunda yol olabilir mi? Sivil toplum kuruluşlarının ve şehir yöneticilerinin rolü gibi çok geniş perspektiften sorunlara bakılacak'''' dedi.

Kültürel mirasın sadece o bölgede yaşayanların değil, dünya mirası olarak tüm insanlığa ait olduğunun altını çizen Ayşegül Tokol, rehabilitasyon ve kentsel dönüşüm projelerinde yerel belediyelerin bu bilinçle hareket etmesini sağlamayı amaçlayan konferansa, Japonya''dan Amerika''ya, Avrupa''dan Afriya''ya pek çok ülkeden katılım olacağını kaydetti.

Konya''da 10-13 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek konferansta, ''''Şehir kimliği'''', ''''Kültürel benlik'''', ''''Yaşayan miras yol'''', ''''Kültürel çeşitlilik hoşgörü'''', başlıklı atölye çalışmalarının yanı sıra, ''''şehir kimliği ve yaşayan miras'''', ''''Kültürel çeşitlilik ve kültürlerin kavşak noktası'''', ''''politikalar ve değerlendirme'''' konulu yuvarlak masa toplantıları yapılacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;