Başkan Akyürek Dünya Özürlüler Günü'nü Kutladı

Başkan Akyürek Dünya Özürlüler Günü'nü Kutladı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle bir açıklama yaparak, gerçekleştirdikleri tüm hizmetlerde özürlülerin dikkat alındığını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nü kutlayarak, Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen tüm hizmetlerde engellilerin dikkate alındığını ve projelerin bu yönde geliştirildiğini söyledi.

Toplumun yüzde 10’unun engelli olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, engellilere yönelik yapılan çalışmaların değerlendirilmesi açısından Özürlüler Haftası''nın önemli olduğunu ifade etti.

Belediye olarak 5 yıldır engellilere yönelik çok sayıda hizmet sunduklarını ifade eden Başkan Akyürek, “Üniversite öğrencilerinden özürleri yüzde 40’ın üzerinde olanlara eğitim yardımı yapıyoruz. Şehrimizin ana arterlerindeki kavşaklarda sesli uyarı sinyalizasyonlarını kurarak özürlü vatandaşlarımızın kavşaklardan geçişlerini daha güvenli hale getirdik. Yeni yapılan alt ve üst geçitlerimizi de özürlü vatandaşlarımızı düşünerek projelendirdik. Bazı yaya üst geçitlerine özürlüler için asansör ilave ettik ve hizmete sunduk. Çalışmasını yürüttüğümüz Engelsiz Mekanlar Projesi’yle özürlü bireylerin günlük yaşamlarında maksimum bağımsızlığın kazandırılması amacıyla çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Engellilere tekerlekli sandalye, akülü araç, işitme cihazı, beyaz baston gibi araç ve cihaz desteğinde bulunduklarını hatırlatan Başkan Akyürek, kendilerine müracaat eden özürlülere ihtiyaçları doğrultusunda ayni ve nakdi yardımlarda bulunulduğunu vurguladı. Özellikle şehir merkezindeki düzenlemeleri özürlüleri dikkate alarak AB standartlarında geliştirdiklerini, yol ve kaldırımları özürlülere yönelik olarak yeniden düzenlediklerini kaydeden Başkan Akyürek, otobüslerin duraklara girmeden önce hangi durağa gireceğini sesli olarak bildirecek yeni bir sistemin çalışmalarını da sürdürdüklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi''nin özürlülere yönelik 24 saat hizmet veren ambulans ve ücretsiz toplu ulaşım uygulamasının yanı sıra; Gezici Sağlık Aracı ile göz taraması ve Kan Bilgi Bankası hizmetinden yararlanmalarının sağlandığını söyledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;