Başkan Akyürek Çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutladı

Başkan Akyürek Çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutladı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, idari yetkilerin yerelleştirildiği günümüzde, yerel basının da unutulmaması gerektiğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in mesajı şöyle:

'Kamuoyunun ülkede ve dünyada olup biten her şeyden zamanında ve doğru bir şekilde haberdar olabilmesi, bunun yanında her türlü fikrin serbestçe ve açıkça tartışılabilmesi gerekir. Kamuoyunun böyle etkin bir hale gelebilmesinin en önemli vasıtası özgür ve gelişmiş bir basındır.

Türk basını, geçmişte olduğu gibi bugün de önemli bir yere sahiptir. Bugün Türkiye'de her türlü fikir, kamuoyu huzurunda, her türlü yayın organında tartışılabilmekte, eleştirilebilmektedir.

Türk basını, tarihin her döneminde vatandaşın gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini başarıyla yerine getirmiştir. İdari yetkilerin yerelleştirildiği günümüzde, yerel basının da unutulmaması, bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Çünkü yerelde büyük öneme sahip olan basın-yayın organlarımız, çoğulcu bir iletişim ortamının oluşmasında her zaman başroldedir.

Bu görevlerin yerine getirilmesinde, gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması ve basın çalışanlarının haklarının AB standartlarına kavuşturulması medyamıza daha da güç kazandıracaktır.

10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın kabulü nedeniyle ilan edilen Çalışan Gazeteciler Günü'nde, 24 saat fedakarca çalışan tüm basın çalışanlarının bu önemli gününü kutluyor, bu vesileyle aramızdan ayrılan basın çalışanlarına da Allah'tan rahmet diliyorum.'

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;