Başkan Akyürek Bosna'da

Başkan Akyürek Bosna'da

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 1993 yılında bombalıbir saldırıyla yıkılan ve Türk ustalarının 1 yıllık çalışmaları sonucu yeniden onarılan tarihi Mostar Köprüsü'nün açılışına katılmak üzere Bosna ' Hersek Hükümeti'nin davetlisi olarak beraberindeki heyetle bu ülkeye gitti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve beraberindeki heyet, Saray Bosna'da bulunan ve yeniden yapılan tarihi Mostar Köprüsü'nün açılışına katılmak üzere Bosna Hersek hükümetinin davetlisi olarak bu ülkeye gitti. Başkan Akyürek ile birlikte giden heyette Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri de bulunuyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve bakanlarla birlikte Mostar Köprüsü'nün açılış programına katılacak olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Osmanlı İmparatorluğu tarafından imar edilen ve 1993 yılında Hırvatların bombalı saldırısı sonucu yıkılan tarihi köprünün Türkler için ayrı bir önem ifade ettiğini belirterek, köprü inşaatının Fatih Sultan Mehmet'in fermanıyla Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından 1557 ' 1566 yılları arasında 9 yılda yapıldığını hatırlattı.

1 Milyon Dolar'ı Türkiye'den olmak üzere toplam 5 Milyon Dolar'a mâl olan köprünün yaklaşık 5 asırlık bir geçmişe sahip olduğunu kaydeden Akyürek; 'Hırvatların 1993 yılında yaptığı saldırıyla yıkılan Mostar Köprüsü, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun medeniyet abidesi olarak yaptığı bir eserdir. Bu muhteşem eser, Bosna Hükümeti tarafından tekrar canlandırılmıştır. 23 Temmuz Cuma günü açılışı yapılacak köprü için Bosna Hükümeti bizi davet etti. Karşılıklı ilişkilerimizi arttırmak ve tarihimize sahip çıktığımızı tüm dünyaya bir kez daha göstermek için, belediyemizden bir heyetle birlikte Bosna'dayız. Yarın Başbakanımız ve bakanlarımızın da katılacağı bir törenle, tarihi Mostar Köprüsü insanlığa yeniden kazandırılmıştır.' şeklinde konuştu.

UNESCO tarafından Dünya Mirası'na alınan tarihi köprünün, 65 Türk taş ustası tarafından 1 yılda yeniden yapılandırıldığı öğrenildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;