Başkan Akyürek Bosna-Hersek'te

Başkan Akyürek Bosna-Hersek'te

1 Mart Bosna Hersek Bağımsızlık Günü?ne katılmak ve Konya halkı adına kendisine takdim edilecek olan onur belgesini almak üzere geçtiğimiz Pazartesi günü Bosna Hersek?e giden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Starigrad ( Eskişehir ) Belediye Başkanı Mustafa Resiç ile yaptığı görüşmede ?Bosna ile dostluk ilişkilerinin yanında ticari ilişkilerinde artmasını istiyoruz? dedi.

Sıcak bir atmosferde gerçekleşen ziyarette konuşan Starigrad Belediye Başkanı Resiç, Konya ve İstanbul'dan gelen heyetin ziyaretinden son derece memnun olduklarını belirtti. Savaş zamanı yapılan yardımların tüm Bosna halkı tarafından bilindiğini belirten Resiç, o dönemde çeşitli şehirlerde bulunan Konyalılar aracılığıyla yine kampanyalar düzenlendiğini bildiklerini; Konya'dan gelen yardımların yerinin ayrı olduğunu söyledi. Geçtiğimiz haftalarda kendilerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Saray Bosna'ya ziyarete geldiğini, bu ziyaretlerin Bosna'nın gelişmesi için bir ivme olduğunu kaydetti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, kendilerini sıcak karşılayan heyete teşekkür ederek, Bosna-Hersek ile 600 yıllık kardeşlik bağlarımızın bulunduğunu söyledi. Bosna'nın bağımsızlık günü içerisinde yapılan bu ziyaretin daha bir anlamlı hale geldiğini vurgulayan başkan Akyürek, Konya'nın en büyük mahallesinin adının Bosna Hersek olduğunu söyledi. Aynı mahalle içerisindeki yeni açılan bir caddenin adının Aliya İzzetbegoviç olduğunu belirten Başkan Akyürek, bu yıl içerisinde yine burada bulunan 150 bin m2lik parkın adının da Saray Bosna Parkı olarak konulacağını açıkladı. Konuşmasında Bosna-Hersek ' Türkiye ilişkilerine de değinen Başkan Akyürek şöyle konuştu: 'Geçen hafta sayın Başbakanın burada olması ve şimdi de belediyelerin bulunması aramızdaki kardeşlik bağlarının köklüğünü göstermektedir. 600 yıllık kardeşlik bağları ile bağlı olmamız yaşadığımız dönemde birbirini en çok seven iki milletin varlığını ortaya çıkmıştır. Konya'nın Bosna ile ilişkileri Türkiye'den daha yoğundur. Dostluk ilişkisinin yanında ticari ilişkilerinin de artmasını diliyoruz.'

Konuşmaların ardından Tahir Akyürek Mustafa Resiç'e Selçuklu motifleri taşıyan bir çini tabak hediye ederken, Resiç de Akyürek'e bir kitap hediye etti.

Belediye binasından birlikte ayrılan her iki başkan ve beraberindeki heyet, saray Bosna'nın Ferhadiye, Gazi Hüsrev Camii, Başçarşı, Çarşı Camii ve Mevlevi Tekkesi gibi tarihi yerlerini gezdiler.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;