Başkan Akyürek Belediyecilikte Konya Modelini Anlattı

Başkan Akyürek Belediyecilikte Konya Modelini Anlattı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 1. Uluslararası İstanbul Yerel Yönetimler Sempozyumu''na katılarak bir sunum yaptı. Konya'nın şehircilik geleneğinin sosyal genetiğinde var olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, yüzyıllar boyu devam eden şehircilik geleneğinin bugün de devam ettiğini söyledi. Belediyecilikte Konya Modeli olarak sunabilecekleri bir yerel yönetim modeli olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, ''Dünya Hoşgörü ve Barış Merkezi Konya' sloganıyla barış ve hoşgörü çağrısını tüm insanlığa ulaştırmak istiyoruz.' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 1. Uluslararası İstanbul Yerel Yönetimler Sempozyumu''na katılarak bir sunum yaptı.

İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu''nda yapılan sempozyuma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, milletvekilleri, Türkiye’den 5 Büyükşehir belediye başkanı ile 13 ülkeden belediye başkanları, 14 ülkeden de yerel yöneticiler katıldı.

DAHA İLERLEMİŞ BİR TÜRKİYE

Sempozyumun açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dünyanın farklı şehirlerinden gelen belediye başkanlarına seslenerek, Türkiye’nin gelişiminin her geçen gün artacağını vurguladı. Başbakan Erdoğan, “Bir sonraki gelişinizde çok daha farklı, kalkınmış, ilerlemiş bir Türkiye ile; ilerlemiş İstanbul, Konya, Sakarya, Kocaeli, G. Antep, Adana, Erzurum, Diyarbakır bulacaksınız” dedi. Başbakan Erdoğan, sempozyumda temsil edilen dünya şehirleri ile ülkemiz şehirlerinin birbirlerinden yararlanacaklarını da sözlerine ekledi.

BELEDİYECİLİKTE KONYA MODELİ

Konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Sempozyumun birinci oturumunda “Başarı İçin Etkin Yönetim ve Liderlik” konulu bir sunum yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, konuşmasının başında Türk-İslam medeniyetinin Anadolu’daki ilk başkenti olan Konya’da 10-13 Haziran’da düzenlenecek olan Dünya Tarihi Kentler Birliği Toplantıları’na tüm belediye başkanlarını ve yöneticileri davet etti.

Konya’nın şehircilik geleneğinin sosyal genetiğinde var olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, yüzyıllar boyu devam eden şehircilik geleneğinin bugün de devam ettiğini söyledi. “Konya, planlı yapılaşması, gecekondusuz olması, öğrenci sayısı en fazla olan üniversiteye sahip olması, belediyecilik hizmetlerinde en uygun ve en ucuz olması gibi bazı göstergelerle öne çıkıyor” diyen Başkan Akyürek, şunları söyledi: “Bizim için başarı, Mevlâna’nın barış, hoşgörü ve kardeşlik kültürünü yaymaktır. Bu nedenle dünya genelinde 103 tanıtım programı gerçekleştirdik. Amacımız, Dünya Yaşanabilir Şehirler arasına girerek önlere çıkmaktır.”

Belediyecilikte “Konya Modeli” olarak sunabilecekleri bir yerel yönetim modeli olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Belediyecilikte fiziki, sosyal ve kültürel belediyecilik ayaklarını birbirine eşit olarak kuran, bu üç alana aynı önemi veren bir bakış açısına sahibiz. Bir başka vizyonumuz ise; geçmişi kadar görkemli bir şehri, gelecekte de kurmaktır. Konya’da gelenek ve modernizmi iç içe yaşatarak çeşitli eserler ortaya koyuyoruz. ‘Dünya Hoşgörü ve Barış Merkezi Konya’ sloganıyla da barış ve hoşgörü çağrısını tüm insanlığa ulaştırmak istiyoruz” dedi.

BELEDİYELER DAHA ETKİN YÖNETİLİYOR

Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ömer Dinçer de, hükümetin belediyelerle ilgili yaptığı yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Yeni çıkan Belediyeler Kanunu ile belediyelerin daha etkin bir şekilde yönetilmesinin söz konusu olduğunu kaydeden Dinçer, belediye ölçeklerinin de bu çerçevede yeniden belirlendiğini, bunun da kamu kaynaklarının tasarrufu açısından önemli olduğunu kaydetti.

13 ülkeden belediye başkanları ile 14 ülkeden yerel yöneticilerin katıldığı Uluslararası İstanbul Yerel Yönetimler Sempozyumu, 2 gün sürecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;