Başkan Akyürek Bayan Basın Çalışanları İle Bir Araya Geldi

Başkan Akyürek Bayan Basın Çalışanları İle Bir Araya Geldi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bayan basın çalışanları ile sabah kahvaltısında bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, erkek egemen bir toplumda yaşandığını belirterek, 'Kadının cemiyete girmesiyle, erkeklerin kendilerine daha fazla dikkat ettikleri bir gerçektir. Mesela, maçlara giden kadınların sayısı artsa, tribünlerdeki küfürler de sona erecektir' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle basın sektöründe çalışan yönetici ve personelle kahvaltıda bir araya geldi.

BUNALIMIN FATURASI KADINLARA ÇIKIYOR

Büyükşehir Belediyesi'nde verilen kahvaltı öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Dünya Kadınlar Günü'nün hayırlı olmasını diledi. Türkiye'de ve dünyada yaşanan birçok olayda ortaya çıkan buhranların faturasını kadınların ödediğini belirten Başkan Akyürek, aile içi şiddet araştırmalarında Konya'nın ön sıralarda olmamasına rağmen toplum olarak bu tür olumsuzlukların önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Dünyada artık gelişmişlik sevileri konuşulurken kadınların toplumdaki yerinin ön plana çıktığını hatırlatan Başkan Akyürek, farklı görüş sahiplerinin kadın konusunu siyasi malzeme yapmadan toplumsal açıdan ele almalarının ülke için yararlı olacağını ifade etti.

ERKEK EGEMEN BİR TOPLUMDA YAŞIYORUZ

Toplumdaki kadına yönelik şiddet konusunda, erkeklerin empati yaparak kendilerini kadınların yerine koymaları gerektiğinin altını çizen Başkan Akyürek, 'Şu anda erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz. Birçok ilde kadın meclis üyesi ve yönetici yok. Bunun sebebi, gelenekler ve erkek egemen bir toplumdan ziyade yapısal problemlerdir. Bir erkek olarak, erkek egemen toplumun değişmesini diliyorum. Çünkü, kadının cemiyete girmesiyle erkeklerin kendilerine daha fazla dikkat ettikleri bir gerçektir. Mesela, maçlara giden kadınların sayısı artsa, tribünlerdeki küfürler de sona erecektir' dedi.

KADIN SIĞINMA EVİ'NDE MAĞDUR KADINLAR HUZUR BULACAK

Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlara yönelik yapılan çalışmalara da değinen Başkan Akyürek, Kadın Sığınma Evi'nin önümüzdeki aylarda tamamlanarak hizmete gireceğini belirterek, Kadın Sığınma Evi'nin bir huzurevi değil, rehabilite merkezi olduğunu söyledi. Başkan Akyürek, şöyle konuştu: 'Kadın Sığınma Evi, bayanlar için geçici rehabilite merkezi olacak. Meslek edindirme kursları sayesinde mağdur olan kadınların hayata yeniden tutunmalarını sağlayacağız. Şiddete uğrayan bir kadın yalnız kalır, terk edilirse, bunun sorumluluğu bizdedir. Gidebileceği bir yeri olmayan kadınların çoğunun öldürüldüğünü duyuyoruz. O yüzden kadınların gidebilecekleri bir yer olsun istiyoruz.'

Basın çalışanları ile birlikte kahvaltı yapan Başkan Akyürek, kahvaltının ardından toplantıya katılanlara Günlük Hayatı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler kitabı ve karanfil hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;