Başkan Akyürek: 'Barış Ödülü ile Dünya Barışına Katkı Yapıyoruz.'

Başkan Akyürek: 'Barış Ödülü ile Dünya Barışına Katkı Yapıyoruz.'

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan karar gereği, 2007 yılı itibariyle Uluslararası Mevlâna Barış Ödülü verilmeye başlanacağını söyledi. Dünyada adına barış ve hoşgörü ödülü verilecek isimlerin başında Hazreti Mevlâna geldiğini kaydeden Başkan Akyürek, 'Mevlâna Barış Ödülü ile dünyada gerçek bir barış ödülünün verilmesini sağlayarak barışa katkı yapmayı planlıyoruz' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, 2007 Mevlana Yılı dolayısıyla Mevlâna Barış Ödülü verilmesini karara bağladı.

MEVLÂNA, TÜM DÜNYADA ANILIYOR

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Şubat ayı olağan toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlâna Yılı nedeniyle başlatmayı düşündükleri Mevlana Barış Ödülü'nün başlangıcını Meclis'te alınan kararla verdiklerini vurgulayarak, dünyada adına barış ve hoşgörü ödülü verilmesi gereken isimler varsa, bunların en başında Hazreti Mevlâna'nın geldiğini söyledi. Hazreti Mevlâna'nın gerçek barışı, gerçek sevgiyi ve gerçek hoşgörüyü inancından kaynaklanan bir yorumla temsil ettiğini kaydeden Başkan Akyürek, 'Mevlâna Yılı nedeniyle görüyoruz ki, Mevlâna ile ilgili çalışmalar ne belediyenin, ne de Kültür Müdürlüğü'nün tekelindedir. Bütün dünyada kurum ve kuruluşlar Mevlâna'yı anmak için adeta birbirleriyle yarışıyor. Dünyanın değişik bölgelerinde yüzlerce anma töreni yapılmaktadır. Biz fitili ateşlemeyi hedefliyorduk. Bu da gerçekleşti' dedi.

BARIŞI ÖDÜLÜ HAK EDENE VERİLECEK

Mevlâna Yılı nedeniyle bu yıl içinde 11 program gerçekleştiğini, yıl sonuna kadar 140'a yakın projenin daha gerçekleşeceğini vurgulayan Başkan Akyürek, şöyle devam etti: 'Mevlâna Barış Ödülü ile dünyada gerçek bir barış ödülünün verilmesini sağlayarak barışa katkı yapmayı planlıyoruz. Hazreti Mevlâna'nın bakış açısının bütün dünyada duyulmasını istiyoruz. Konya'nın barış şehirlerinin merkezi olmasını ve şehrimizin tanıtımını yapmak istiyoruz. Mevlâna Barış Ödülü ihdas ederek, barışa katkı yapan, ödülü almaya hak kazanan bir sevgi adamı varsa, onu bu ödülle buluşturmak istiyoruz.'

Mevlâna Barış Ödülü, Seçici Kurul'un önerdiği isimlerden birinin jüri tarafından belirlenmesiyle her yılın 17 Aralık günü Şeb-i Arus törenlerinde Mevlâna Kültür Merkezi'nde sahibine teslim edilecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;