Başkan Akyürek, Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatını İnceledi

Başkan Akyürek, Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatını İnceledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi'nin önemli projeleri arasında yer alan Konya Atıksu Arıtma Tesisi inşaatında incelemelerde bulundu. Projenin 50 milyon YTL'nin üzerinde olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, 'Tesisler, söz verdiğimiz gibi, temel atma tarihinden itibaren 3 yıl içinde tamamlanacak. Bu proje, Konya için önemli bir vizyon ve sembol olmasının yanında Türkiye'de Haliç'in temizlenmesinden sonra en önemli atık su arıtma tesisi projesidir' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KOSKİ tarafından yapımına devam edilen Konya Atıksu Arıtma Tesisi'nde incelemelerde bulundu.

Genel Sekreter Haşmet Okur, Genel Sekreter Yardımcıları Süleyman Şenol Aydın ve Abdülmelik Ötegen, KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Selçuk Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Pehlivan, daire başkanları ve müteahhit firma yetkilileri ile inşaatı devam eden tesisi gezen Başkan Akyürek, Konya Atıksu Arıtma Tesisi'nin, İstanbul'da Haliç'in temizlenmesinden sonra Türkiye'nin en önemli atık su arıtma tesisi konumuna geldiğini belirtti. Tuz Gölü'nün kurtarılması ve gelecekte zenginliğinin korunması açısından önemli olan projeye, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın destek verdiğini kaydeden Başkan Akyürek, İç Anadolu Kapalı Havzası dahilinde bulunan bütün belediyelerin atık su arıtma tesisi yapmak zorunda olduğunu, bu noktada Konya Büyükşehir Belediyesi'nin zamanlamasının çok iyi olduğunu ifade etti.

Tesislerin 50 milyon YTL'nin üzerinde bir proje olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, 'Tesisler, söz verdiğimiz gibi, temel atma tarihinden itibaren 3 yıl içinde tamamlanarak, Konya'nın atık su problemini çözmüş olacak. Bu proje Konya için önemli bir vizyon ve semboldür. Konya gibi bir dünya şehrinin atık suyunun arıtılmadan ovaya bırakılması ve bunun sürekli gündeme gelmesi Konya'yı yaralamaktaydı. Böylece bu konuyu çözmüş olacağız. Burası hem insan hayatı, hem de çevre duyarlılığı açısından Türkiye'nin en önemli atık su arıtma tesisi vasfını hak etmektedir. Proje tamamlandığında, 40 milyon metreküp suyun yeniden kullanılma imkanı doğmuş olacak' dedi.

Başkan Akyürek, ayrıca, katı atıkların depolama alanlarında yeniden kazanımı ile ilgili projenin de AB fonlarından 200 bin avro ile finanse edilmeye başlandığını sözlerine ekledi.

Selçuk Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Pehlivan da, bir gölün atık sularla öldürülmesinin 15-20 yılda tamamlanacağını, ancak yeniden oluşumunun binlerce yıl alacağını belirterek, Konya Atıksu Arıtma Tesisi'nin önemli bir proje olduğunu ifade etti. Tesislere gelecek atıkların evsel atık ağırlıklı olacağını hatırlatan Pehlivan, atıkların birkaç aşamadan sonra arıtılıp tarla sulamada rahatlıkla kullanılabileceğini; ilk durultmada çöken katı atıklardan elde edilecek biogazın da tesisin masraflarının çoğunu karşılayacağını vurguladı.

İdari binaların eksiklerinin tamamlandığı inşaatta, arıtma tesislerinin inşaatına devam ediliyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;