Başkan Akyürek: AB Şehirleri ile Rekabete Hazırız

Başkan Akyürek: AB Şehirleri ile Rekabete Hazırız

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Linden Konya''da. Çeşitli temaslarda bulunmak Türkiye'ye dört günlük ziyaret gerçekleştiren Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Başkan Akyürek, Konya'nın Avrupa Birliği üyesi ülke şehirleri ile rekabet etmeye hazır olduğunu söyledi

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti. Başkan Akyürek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek AKPM Başkanı Rene Van Der Linden ve konuklara Konya’nın sosyal hayatı ve ekonomik gücü hakkında bilgi sundu. Başkan Akyürek “Konya Türkiye’nin en büyük coğrafi alanına sahip ilidir. Türkiye tahıl ihtiyacının yüzde 17-18’ni karşılayan bir tarım şehridir. Konya aynı zamanda 80 bin öğrencisiyle bir eğitim kentidir. Tarım kenti kimliğinden sanayi kenti kimliğine de geçmeyi başarmıştır. Anadolu’daki ilk Türk devletinin de başkentidir. Türkiye Avrupa Birliği’ne tam üye olduğunda AB üyesi ülkeleri şehirleri arasındaki rekabete girmeye hazırız. Sizin dönem başkanlığınızda, ülkemizin üyelik sürecine sağladığı katkılar dolayısıyla teşekkür ederim. Bundan sonrada katkılarınızın devam edeceğini düşünüyoruz. Bu süreçlerde görüyoruz ki Hz. Mevlâna’nın sözleri adeta karşılığını buluyor. Hz. Mevlâna ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır’ demektedir. Bugün müşterek duygunun sevgi, barış ve kardeşlik olması gerektiğini düşünüyoruz.”dedi.

Konya’da bulunmaktan mutlu olduğunu dile getiren AKPM Başkanı Linden, “Belediye Başkanına teşekkür ediyorum. Sayın Valimiz, şehre Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığınız katkıların önemini belirtti. Tarım çalışmaları konusunda bilgilenmekten çok memnunum. Benimde babam bir çiftçiydi. Ziyaretimi sadece Ankara ile sınırlandırmak istemedim ve burayı görmek istedim. Çok kısa süre içerisinde harika bir yer olan Mevlâna Müzesini görme imkânı bulduk. Mevlâna ile ilgili söylediğiniz sözlerin altını çizmek ve önemini vurgulamak isterim. 3 yıllık başkanlık görevimde sevgi, kardeşlik ve barış konularını sürekli destekledik ve destekliyoruz. 1940 yılından bu yana ülkeniz Avrupa ailesinin bir parçası olarak görünüyor. Ümit ediyoruz ki Avrupa Birliği üyesi olursunuz.”diye konuştu.

Başkan Akyürek, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden’e Büyükşehir Belediyesi yayınları arasında yer alan İngilizce Mesnevi ile Konya kartalı figürü işlemeli bir Selçuklu çinisi tabak hediye etti. Meclis Başkanı Linden de Başkan Akyürek’e Avrupa Birliği amblemi işlemeli broş hediye etti.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden’in Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Konya Valisi Osman Aydın ve TBMM AKPM Türk Grubu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’da hazır bulundu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;