Başkan Akyürek: '2005 Yılını Ulaşımda Hamle Yılı İlan Ettik'

Başkan Akyürek: '2005 Yılını Ulaşımda Hamle Yılı İlan Ettik'

Konya Büyükşehir Belediyesi şehir trafiğini rahatlatmak için hedeflediği altgeçit projelerini başlattı. Yenişehir Altgeçidi ile başlayan 'Ulaşım Projeleri' Konya'nın 30 yıllık ulaşım sorununa çözüm üretmeyi amaçlıyor. Ak Parti Konya Milletvekili Halil Ürün, altgeçit projelerini 'harika' olarak tanımlarken, Başkan Tahir Akyürek, planlı gelişen Konya'ya rekor sürede alt altgeçit kazandıracaklarını müjdeledi. Yenişehir Caddesi ve Altgeçidi temel atma töreni yoğun bir katılımla Bera Otel önünde gerçekleştirildi. Törene Konya Valisi Ahmet Kayhan, Ak Parti Konya Milletvekili Halil Ürün, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak, Selçuklu Kaymakamı Şükrü Görücü, Merkez İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Büyükşehir Çalışıyor, Konya Değişiyor

Yenişehir Altgeçit Temel Atma Töreni Gerçekleşti

Başkan Akyürek: '2005 Yılını Ulaşımda Hamle Yılı İlan Ettik'

Konya Büyükşehir Belediyesi şehir trafiğini rahatlatmak için hedeflediği altgeçit projelerini başlattı. Yenişehir Altgeçidi ile başlayan 'Ulaşım Projeleri' Konya'nın 30 yıllık ulaşım sorununa çözüm üretmeyi amaçlıyor. Ak Parti Konya Milletvekili Halil Ürün, altgeçit projelerini 'harika' olarak tanımlarken, Başkan Tahir Akyürek, planlı gelişen Konya'ya rekor sürede alt altgeçit kazandıracaklarını müjdeledi.

Yenişehir Caddesi ve Altgeçidi temel atma töreni yoğun bir katılımla Bera Otel önünde gerçekleştirildi. Törene Konya Valisi Ahmet Kayhan, Ak Parti Konya Milletvekili Halil Ürün, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak, Selçuklu Kaymakamı Şükrü Görücü, Merkez İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mehter takımının mini konseri ile başlayan törenin açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Selim Büyükkarakurt, Yenişehir Altgeçidi ile ilgili teknik bilgiler sundu. Büyükkarakurt, 'Çevre yoluna kadar devam edecek olan YeniŞehir Caddesi ve Altgeçidi diğer yatırımların daha sağlıklı ve planlı yapılabilmesi için öncelik arz eden önemli bir yatırımdır. Önümüzdeki günlerde 6 yeni kavşağın daha temelini atarak en kısa sürede tamamlayacağız. Yenişehir Caddesi ve Altgeçidi projelendirilirken iki ayrı tren yolu hesaplanarak yapıldı. Hızlı treni düşünerek planladığımız altgeçidimizi Eylül ayı öncesinde tamamlayarak hizmete sunacağız.'dedi.

Yenişehir Caddesi ve Altgeçidi'nin tamamlanmasıyla 8 mahallede hedefledikleri Kentsel dönüşümünde başlayacağını söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen de, 'Büyükşehir Belediye başkanımız başta olmak üzere bütün çalışanlarına halkımız adına teşekkür ediyorum. Trafiğin daha rahat işler hale getirilmesi için yapılan bu çalışmalar hedefine ulaşacaktır. Yenişehir Caddesi ve Altgeçidi tapularının tamamını dağıttığımız ve kentsel dönüşümü önemle beklediğimiz 8 mahallemizde önemli imar hareketlerine öncülük edecektir. Biz de Selçuklu Belediyesi olarak iş merkezlerinin ortasında kalan belediyemize ait arsada yer altı otoparkı ve üstüne de nezih bir dinlenme parkı yapımını planlıyoruz. İşadamlarımızın bu bölgeye ilgisini bekliyoruz'diye konuştu.

'Konya Gibi Bir Türkiye, Türkiye Gibi Bir Dünya' sloganını yenileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise 2005 yılını 'Ulaşım yılı' olarak ilan ettiklerini hatırlatarak şehrin 30 yıllık ulaşım sorununa çözüm ürettiklerini bildirdi. Başkan Akyürek 'Suda, ekmekte, ulaşımda ucuz olan Konya, şimdi de doğalgazda en ucuz kent oldu. Konya, Türkiye'de planlı yapılaşan ve gecekondusu olmayan tek kenttir. 2005 yılında trafikte de en rahat kent olacaktır. 20-30 yıllık perspektifte trafik sorununu çözen tek Büyükşehir olacaktır. Yapımcı firmaya teşekkür ederek şunu belirtmek isterim ki; Yenişehir Altgeçidi 45 gün gibi rekor bir sürede bitirilecektir. 10 trilyonluk bir yatırımla bölgede başlattığımız ve içinde altgeçit, çevre yoluna kadar devam eden yeni bir cadde ve kamulaştırma çalışmalarının yer aldığı projemizin bitirilmesiyle, buradaki kentsel dönüşüm hedefimiz de gerçekleşmiş olacaktır. 8 mahallemizde beklediğimiz kentsel dönüşüm ile ilgili yeni yapılaşmada başlamış durumdadır. Yenişehir Caddesi ve Altgeçidi'nin hayırlı olmasını diliyorum.'şeklinde konuştu.

Ulaşım ile ilgili projeleri harika olarak niteleyen Ak Parti Konya Milletvekili Halil Ürün, 'Belediyelerimizi halkımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın destekleri ile güçlü olabilirler. Halkımızın sağladığı destek dolayısıyla teşekkür etmek istiyorum. Sayın Başkanımızı da yaptığı ve yapacağı yatırımlar dolayısıyla kutluyorum. 6 tane altgeçit harika bir şey. Harika bir yatırım. Yerel yönetimlerin bu hummalı çalışmalarının yanında, merkezi iktidar da üzerine düşeni yapıyor. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu yasal düzenlemeleri tek tek yerine getiriyoruz. Belediyeler yasasının ardından Ekim ayında çıkarmayı hedeflediğimiz gelirler yasasıyla da yerel yönetimlerimiz daha güçlü hale gelecektir.'dedi.

İbadet niyetiyle hizmet üreten insanların emeklerinin boşa gitmeyeceğini ve Konya'ya çok önemli hizmetlerin yapıldığını belirten Konya Valisi Ahmet Kayhan şöyle konuştu: 'Çağdaş belediyecilik anlayışının başında altyapı hizmetlerinin tam olarak ifa edilmesi gelir. Geçmişten geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz. İbadet niyetiyle hizmet eden insanların emekleri boşa gitmez. Yerel yönetimlerimiz gibi merkez idarenin de şehrimizi geleceğe taşıyacak proje ve yatırımları var. Çevre yolu, kavşaklar, hızlı tren ve GAP gibi şehrin geleceğine yönelik yatırımlarla, Konya daha ileriye gidecek. Şehre hizmet eden ve emek veren herkese teşekkür ediyorum.'

Protokol konumlarının ardından Yapı Proje Merkezi tarafından üstelenilen Yenişehir Caddesi Altgeçidi temeli atıldı. Yenişehir Caddesi Altgeçidi 45 gün içinde bitirilerek hizmete açılacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;