Başbakan Konya'da

Başbakan Konya'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli açılışlara katılmak ve Şeb-i Arus törenlerini izlemek üzere Konya'ya geldi. Başbakan Erdoğan, Mevlâna Müzesi ziyaretinin ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı hizmetlerin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, büyükşehirlerde park sorununun katlı otoparklarla çözümlenmesi gerektiğini belirterek, Konya'nın bu konuda öncü olmasını beklediklerini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi başkanlık makamında yaklaşık 45 dakika Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a brifing verdi.

2004-2005 yıllarında yapılan yatırımları ve hedeflerini kapsayan brifingde Başkan Akyürek, ulaşımda çözüm yılı ilan ettikleri 2005 yılında şu ana kadar çeşitli bölgelerde yeni caddeler, arterler ve katlı kavşaklar yapıldığını, şehir içi ulaşımın daha rahat hale geldiğini bildirdi. 2006 yılında ulaşımda yatırımların süreceğini belirten Başkan Akyürek, Konya'nın sanayi, ekonomik, ticari, turizm, kültürel ve sosyal olarak her geçen gün geliştiğini, İçişleri Bakanlığı'nca yapılan araştırma sonucunda Sosyal Belediyecilik'te birinci olduklarını, altyapıya yönelik hizmetlerde de sürekli ilk üçte yer aldıklarını belirtti. Hızlı trenle birlikte Konya'nın gelişme ivmesinin süreceğini belirten Başkan Akyürek, Başbakan'a Yerel Yönetimler Yasası'nın kendilerine tanıdığı yetkilerin şehre hizmet olarak döndüğünü, bu olumlu gelişmenin Türkiye'de belediyecilik alanında yeni bir dönem başlattığını bildirdi. Başkan Akyürek, 1 milyar dolar ihracatı, ham maddeye yönelik 250 milyon dolarlık ithalatı bulunan Konya'nın bu durumuyla ekonomiye de model teşkil ettiğini, ancak bu durumun daha iyiye gitmesi ve pekiştirilmesi için desteklerine ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya'nın belediyecilik hususunda gösterdiği başarının kendilerini memnun ettiğini belirterek, verilen hizmetlerde kalitenin artırılmasını istedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özellikle şehir merkezinde yapılan düzenlemelerde altyapının ve verilen hizmetin uzun süreli olması için kullanılan malzemenin dikkatli seçilmesi gerektiğini belirterek, bu hususun bütün belediyeler tarafından dikkate alınmasını istedi. Büyükşehirlerde park sorununun katlı otoparklarla çözümlenebileceğini ifade eden Başbakan Erdoğan, konut aralarına yapılmasını teklif ettiği katlı otoparklar konusundaki yatırım öncülüğünü Konya'dan beklediklerini ve yapılacak projelerin şehrin genel estetiğine uygun olması gerektiğini söyledi. Erdoğan, verilen brifing ve yapılan yatırımlar dolayısıyla Başkan Akyürek'e teşekkür etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ziyaretin sonunda Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a M.Ö. 5000 yılının motiflerini taşıyan Çatalhüyük Halısı ve Başbakan'ın destekleri ile bitirilen Mevlana Kültür Merkezi tablosunu hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;