Başbakan : Konya Turizmin Merkezidir

Başbakan : Konya Turizmin Merkezidir

Başbakan Recep Tayip Erdoğan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başbakan Erdoğan, Konya'nın Türkiye'nin turizm merkezlerinden biri olduğunu hatırlatarak yerel yöneticilerin şehri en kısa sürede inanç ve kültür turizmine hazırlamaları gerektiğini söyledi. Erdoğan, model kent olma yolunda olan Konya'nın örnek olma çabasının yanında olacağını ifade etti.

Çeşitli temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere hafta sonu Konya'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamın da ziyaret etti. Ziyarete Bakanlar, Ak Parti Milletvekilleri, Konya Valisi Ahmet Kayhan, Kamu yöneticileri ve çok sayıda Ak Partili kurmay katıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Başbakan Erdoğan'a Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları ve Konya'nın sorunları hakkında bir brifing sundu. Akyürek, brifinginde öncelikle ilk altı ayda yaptıkları çalışmaları ve hali hazırda devam eden hizmetleri hakkında Başbakana bilgi verdi. Konya'nın düzenli gelişimini sürdürmesi ve daha iyi çalışmaların yapılması için bir dizi çalışma başlattıklarını anlatan Başkan Akyürek, özellikle şehrin ana giriş arterlerinde ve çevre yollarında çevre düzenlemelerine gittiklerini, şehre 10 km kala gerçekleştirilen bu çalışmaların şehrin imajına yönelik olduğunu ifade etti. Akyürek, şehrin turizmini önemli ölçüde etkileyecek ve yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarını olumlu açıdan ilerletecek Mevlana Kültür Merkezi'nin de Sayın Başbakan'ın destekleri ile ikmal çalışmalarının başladığını ve buradaki çalışmaların Şeb-i Arus törenlerine kadar tamamlanarak ülke turizminin hizmetine sunulacağını söyledi. Şehir içi ulaşımı rahatlatmaya yönelik birçok farklı çalışma gerçekleştirdiklerini ifade eden Akyürek, kamulaştırmayla yeni caddeler açarak şehir içi ulaşımı ve düzenli yapılaşmayı sağlayacaklarını anlattı. Konya'nın model kent olma yolunda birçok hizmete ihtiyaç duyduğunu, yerel yönetimler olarak bunların yerine getirilmesi için planlı bir çalışmanın içine girdiklerini açıklayan Başkan Tahir Akyürek, 'En önemli hedefimiz Konya'yı bir dünya kenti haline getirerek Türkiye'nin model kentini oluşturmaktır' dedi.

Konya'nın önemli bir şehir olduğunu ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, düzenli gelişimiyle hizmeti kolaylaştıran bir yapıya sahip olan Konya'da halka yönelik hizmetlerini artırılmasını istedi. Yapılan sosyal belediyecilik anlayışının günümüz gereklerinden olduğun hatırlatan Başbakan Erdoğan, Ankara- Konya arası hızlı tren seferlerinin başlamasıyla Konya'nın hem sanayi, hem de diğer alanlarda tarihi bir atılım gerçekleştireceğini açıkladı. Başbakan Erdoğan, Başkan Tahir Akyürek'ten özellikle Mevlana müzesi ve civarında yapılan düzenlemeleri yaygınlaştırmalarını isteyerek 'Konya Selçuklu'nun başkentliğini yapması hasebiyle birçok önemli tarihi eseri bünyesinde bulundurmaktadır. Bundan dolayı özellikle Selçuklu mimarisini yansıtan, inanç ve kültür turizmini hareketlendirecek çalışmalar yapın. Mevlana müzesi ve etrafında hem ticaretin, hem satılan ürünlerin, hem de verilen hizmetin kalitesini artırın' şeklinde konuştu.

Burada bir süre dinlenen ve belediye başkanları ile Konya'ya yapılacak yatırımlar üzerinde değerlendirmeler yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Başkan Tahir Akyürek, Hüseyin Öksüz'e ait dünya birinciliği olan bir hat hediye etti. Başbakan Erdoğan, Başkan Tahir Akyürek'e gösterdikleri ilgi dolayısıyla teşekkür etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;