BAŞBAKAN : KONYA MODEL KENTTİR

BAŞBAKAN : KONYA MODEL KENTTİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere bugün Konya'ya geldi. Yanında bakanlarla birlikte Konya çıkarması yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya'nın model kent olma yolunda ilerlediğini hatırlatarak, 'Orta Anadolu'da model kent Konya'dır' dedi. Başbakan Erdoğan, hortumları keserek kaynakları halka aktardıklarını söyleyerek, faki-fukaraya sahip çıktıklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması (SES) MP3 -

Atıksu Temel Atma Töreni

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çeşitli temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere Konya geldi. Bakanlarında katıldığı törenlerin ilki Konya'nın Çumra ilçesinde gerçekleşti. PANKOBİRLİK tarafından Çumra İlçesinde yaptırılan şeker fabrikasının açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğin çözümlenmesi için çaba içerisinde olduklarını, bu sorunu en kısa sürede çözüme kavuşturacaklarını ifade etti.

Konya'nın en önemli projelerinden biri olan Konya Atıksu Arıtma Tesisi'nin temeli törenle atıldı. Tatlıcakta gerçekleştirilen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Ak Parti Konya Milletvekilleri ve il yöneticileri, Konya Valisi Ahmet Kayhan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tesis ile ilgili teknik bilgileri aktardıktan sonra yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Akyürek, 'Konya'mız adına verdiği desteklerden dolayı Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak öncülük yapma görevimizin farkındayız. Çünkü Konya'mız 40 bin km'yi aşkın yüz ölçümü, köy, belde ve ilçeleri ile dünyanın birçok ülkesinden daha büyük bir toprak büyüklüğüne sahip. İnanıyoruz ki Konya'mız kalkındığında ülkemizde kalkınmış olacaktır. Anadolu'nun ortasında başlayan bu hareket tüm ülkemizi etkileyecektir. Tüm ülkemizi harekete geçirecektir. Bu duyguyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bundan sonra her hafta temel atma ve açılışlarla hemşerilerimizin ve ülkemizin huzuruna çıkacağız. Türkiye'yi lider ülke yapma yolunda büyük bir gayret içinde olan Sayın Başbakanımızın yanında yer alarak hedefine ulaşması için şehir olarak Türkiye'nin model kentini oluşturacağız. Mevlana Kültür Merkezi, Atıksu Arıtma Tesisi, Çevre Düzenlemeleri, Yeni açılan caddeler, alt geçitler ve şehri yeninde düzenlemeye yönelik çalışmalarla önemli hizmetlere ve yatırımlara imza attık. Tesisimizin hizmete girmesiyle birlikte 30 milyon metre küpün üstünde kullanılabilir suya da kavuşmuş olacağız. 50 trilyon liraya mal olmasını beklediğimiz biyolojik arıtma tesisimizin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.'diye konuştu.

Konya Valisi Ahmet Kayhan ise, Konya'nın önemli yatırımlara imza attığını hatırlatarak, belediyelerin çalışmalarıyla şehrin modern bir kent haline geldiğini söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de, Tuz Gölü'nün kurtulması için bu tür projeleri gerçekleştireceklerini söyledi. Türkiye'nin çevre sorunlarıyla karşı karşı olduğunu ifade eden Pepe, Türkiye'de çöplerin çoğunun denizlere, göllere ve derelere döküldüğünü kaydetti.

Türkiye genelindeki belediyelerden çöplerini düzenli olarak depolayabilecekleri alanları bildirmelerini istediklerini ifade eden Pepe, bu taleplerine 74 ilden yanıt geldiğini belirtti.

Konya ve Tuz Gölü için biyolojik bir arıtma tesisinin temelini attıklarını ifade eden Erdoğan, projenin 3 yıl sonra bitirilmesinin amaçlandığını belirtti. Erdoğan, 'Bugün sabah Çumra şeker fabrikasının açılışını yaptık. Bölge için önemli bir istihdam alanı oluşturan önemli bir yatırımın açılışını gerçekleştirdik. Ve ardından Konya için, tuz gölü için hayati öneme hayız biyolojik öneme sahip böyle önemli bir tesisin temelini atıyoruz. İnşallah üç yıl sonra hep birlikte açılışını yaparız. Biyolojik arıtma tesisleri çevrecilik açısından çok büyük öneme sahiptirler. Zira gerek katı atıkların arıtılmasında gerek bu noktada organik arıtılmasında bu tesisler çok büyük işlevi yerine getiriyor. Bunlar aynı zamanda modernleşmenin ve çağdaşlaşmanın bir göstergesidir. Burada alınacak neticeler sonucunda KOSKİ isterse tarımda kullanılmak üzere gübrede üretebilir. Tuz gölünü bu cepheden kurtaracak olan bu tesisin açılışında inşallah beraber olacağız.'dedi.

Konya'nın model kent olacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, 'Özellikle 28 Mart süreciyle Konya'mız farklı bir değişim dönüşüm yaşamaya başlamıştır. Bu değişim dönüşüm merkezi yerel yönetimlerin ele ele dayanışması ile olacaktır. Konya'mız orta Anadolu da model olma yolundaydı, inşallah bunu bu dönem gerçekleştirecek. Gerek yatırımlarıyla gerek eğitim, sağlık bu noktadaki atılımlarıyla gerekse tarım noktasında ovalarının en güzel şekilde değerlendiren modern bir şehir haline gelecek. Konya her yere rahat açılabilen, ulaşımıyla bir cazibe merkezi konumuna gelecek. Hedeflerimiz arasında Ankara - Konya arasında hızlı tren projesini gerçekleştirerek adeta bir banliyö oluşturacağız. Konyalı vatandaşım bir saatte Ankara'ya ulaşabilecek. Bunlar modernleşmenin ve çağdaşlaşmanın özellikle zamanı ekonomiye kazandırmanın adımlarıdır. Bunu başaracağız ve bu konuda kararlıyız. Bakınız bu gün bu adımları atarken daha önce temel atma töreninde bulunduğumuz okulların açılışını yapacağız. İş adamlarımıza sesleniyorum. Konya'da daha fazla yatırım yapın ve işsiz kardeşlerimize iş imkânı oluşturun. Bir numaralı sorunumuz olan işsizliği konuşuyoruz. Devlet artık işsize işveren kapısı değildir. Devlet artık işsizliğin çözümünü işverenlerle bulan bir konuma gelecektir.'şeklinde konuştu.

Hortumları keserek kaynakları halka aktardıklarını ifade eden Başkan Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi : 'Hortumlar kesildikçe kaynaklar halkımıza yöneliyor. Şu anda 30 bin ton kömür sadece Konya'ya gelmiş bulunuyor. İhtiyaç sahiplerimiz kışlık yakacaklarını valiliklerden ve kaymakamlıklardan alabilirler. Sobasına varıncaya kadar alabilirler. Yaklaşık 200 trilyonluk yatırımla öğrencilerimizin kitaplarını aldık sıralarına koyduk. Hortumlar kesildikçe kaynaklar halka akmaya devam edecek. İnşallah bereket artıyor, artamaya devam edecek.'

Başbakan Erdoğan, Çevre ve Ormanı Bakanı Osman Pepe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte butona basarak tesisin temelini attı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve heyeti daha sonra Mevlana Kültür Merkezi inşaatını gezdi. Başkan Tahir Akyürek'ten bilgi alan Başbakan Erdoğan, merkezin Şeb-i Arus törenlerine yetiştirilmesini istedi. Başkan Akyürek, ikmal çalışmalarının olumlu devam ettiğini söyleyerek Sayın Başbakana verdiği destek dolayısıyla şükran duyduklarını ifade etti.

Başbakan daha sonra okulların açılış törenlerine ve ardından Konyalı iş adamları ile yapılan toplantıya katılacak. Başkan Erdoğan iş adamlarına Konya'ya daha fazla yatırım yapmaları yönünde çağırıda bulunacağını açıkladı.

Başbakan Erdoğan Mevlana Müzesi'ni de ziyaret ederek, Konya Valisi Ahmet Kayhan'dan bilgi aldı. Müze ziyareti basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;