Başbakan Erdoğan: Medeniyet Şehri Konya, Geleceğe Hazırlanıyor

Başbakan Erdoğan: Medeniyet Şehri Konya, Geleceğe Hazırlanıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Ulaşım Projeleri' kapsamında yapılan Aydınlıkevler Köprülü Kavşağı ve Alt Geçidi, Şefik Can Caddesi ve Yenişehir Altgeçidi Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törenlerde halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, medeniyet şehri olarak ifade ettiği Konya'dan halka sağduyu ve birlik çağrısı yaptı. Başbakan Erdoğan, yapılan yatırımlarla geleceğin Konya'sının inşa edildiğini bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Aydınlıkevler ve Yenişehir Köprülü Kavşağı ve Altgeçitleri ile Şefik Can Caddeleri'nin açılışları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Aydınlıkevler girişinde gerçekleştirilen açılış programında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetleri ile Konya'yı geleceğe taşıma gayreti içinde olduğunu belirterek, 'Mevlâna'yı Anma Haftası'nı Dünya Barış Kongresi haline getirmeye çalışıyoruz. Sayın Başbakanımızın ve Kültür Bakanlığımızın katkı ve destekleriyle Mevlana Barış Ödülü vermek için çalışıyoruz. Şehrimizin çeşitli alanlarda sıçrama yapmaya ihtiyacı var. Sanayi, ekonomik, ticari, belediyecilik ve sosyal alanlarda beklenen bu atılımları yapmak hepimizin görevi. Biz belediyecilik hususunda üzerimize düşeni yapıyor, şehrin geleceğine katkı sağlayacak yatırımlara imza atıyoruz' dedi.

Ulaşım alanında çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini ve bu projelerin 2006 yılında ağırlıklı olarak tamamlanarak hizmete sunulacağını bildiren Başkan Akyürek, yeni cadde, arter, kavşak ve demir yolu konularında yapılan projelerin, Konya'nın ulaşım konusunda Türkiye'nin en rahat şehirleri arasında yer almasını sağlayacağını ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleriyle Konya'nın çok önemli projelerinin başlatıldığını hatırlatan Akyürek, doğalgaz dağıtımında şu ana kadar 40 bin aboneye ulaşıldığını, bu rakamın 2006 yılında 100 bini bulmasını beklediklerini bildirdi.

Hızlı tren projesine Konya olarak hazır olduklarını ifade eden Başkan Akyürek, 'Konya-Ankara arası hızlı tren projesi sayın Başbakanımızın projesidir. Hızlı trenin hayata geçmesiyle Konya, Ankara'nın banliyösü haline gelecektir. Konya halkı adına Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum' dedi.

Daha sonra kürsüye gelen ve yaklaşık 1 saat halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, medeniyet şehri olarak ifade ettiği Konya'dan, Türkiye'ye sağduyu çağrısında bulundu. Türkiye'nin her gün daha ileriye ve iyiye doğru gittiğini belirten Başbakan Erdoğan, ülkenin ileriye gitmesini hazmedemeyenlerin olduğunu söyledi. Konuşmasında Orhan Pamuk davasında yaşanan taşkınlıkları tasvip etmediklerini belirten Başbakan Erdoğan, orada yeterince güvenlik tedbiri alınmadığını, konunun incelenmesi için İçişleri Bakanlığı'nın çalışma yaptığını söyledi. Başbakan Erdoğan, 'Şişli'deki olaylar ne kadar yanlışsa, Van'daki olaylar da o kadar yanlıştır. Ancak bu durumdan yararlananlar, tek taraflı görenler var. Doğru, her yerde ve her durumda doğrudur. Doğruyu kendinize göre belirleyemezsiniz' dedi. Orhan Pamuk davasını izlemek üzere Avrupa ülkelerinden gelenlerin olduğunu hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: 'AP üyelerinin bu gibi konularda ülkemize gelmelerini baskı unsuru olarak görüyoruz. Bu, yargı üzerinde baskıdır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Aynı baskıyı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üzerinde kursalar ya. Orada da insan hakları ihlalleri oluşmaktadır.'

Başbakan Erdoğan Türkiye'nin ekonomik gelişim olarak krizler ülkesi konumundan çıktığını, fırsatlar ülkesi haline geldiğini bildirdi. Büyükşehir Belediyesi'nce yürütülen projelerle geleceğin Konya'sının oluşturulduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, 'Belediye Başkanlarımızla, Milletvekillerimizle Konya'yı ve Konya projelerini ele aldık. Dün gece yaptığımız toplantıda Konya'da 200-300 dönüm büyüklüğünde yeşil alanların, parkların yapılmasını kararlaştırdık. Bu konuda talimatlarımızı verdik ve iş başlamıştır. Konya'da önümüzdeki yıl doğalgazda abone sayısının 100 bini bulmasıyla hava kirliliği tamamen ortadan kalkacaktır. Medeniyet budur. Gelişme budur. Buna bizim hakkımız var' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından Aydınlıkevler Köprülü Kavşağı açıldı. Erdoğan, köprü girişinde T.C. Başbakanlık Otobüsü'nün sürücü koltuğuna oturarak Şefik Can Caddesi'ne gitti. Halkın alkışları ve sevgi gösterileri eşliğinde 5 kilometrelik yolu otobüs sürerek giden Erdoğan, burada da halka bir teşekkür konuşması yaptı. Erdoğan daha sonra Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 20 fabrikanın açılış törenine katıldı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;