Bakan Veysel Eroğlu Konya''da

Bakan Veysel Eroğlu Konya''da

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, hükümet olarak aldıkları kararla 2007 yılında milli ağaçlandırma seferberliğine başladıklarını belirterek, 2012 yılına kadar 2 milyon 300 bin hektar alanı ağaçlandıracaklarına hükümet olarak söz verdiklerini söyledi. Eroğlu, Konya'da 2050 yılına kadar su sıkıntısı yaşanmaması için çalışma başlatacaklarını ve Konya'nın mega projelerini hayata sunacaklarını bildirdi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Bakanlığına bağlı tüm genel Müdürlerle birlikte Konya’ya geldi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu beraberindeki heyetle birlikte Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Konya’da yürütülen projeler ve Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bakana bilgi sundu. Başkan Akyürek, “Özellikle mega projelerde bakanımızın destekleri dolayısıyla halkımız adına teşekkürlerimi sunuyorum. Ülkemizi ilgilendiren önemli bir yatırımda Atıksu arıtma tesislerimizdir. Atıksu arıtma tesislerimiz şu anda yüzde 80 oranında tamamlandı. Bu proje ile 40 milyon metreküp su elde edilecektir. Ayrıca tesisle kirli sular arıtılmış oluyor. Bütün bunlarla birlikte Türkiye’nin en önemli çevre projelerinden biri olan Tuz Gölü’nün kurtarılması projesinin önemli bir ayağı da gerçekleştirilmiş olacak. Sayın bakanımız atık su arıtma tesislerimize maddi olarak önemli bir katkıda bulundular. Atıksu arıtma tesislerimizi 2008 yılı içerisinde hizmete sunmuş olacağız. Küresel ısınma ve iklim değişikliği hususunda Türkiye’de ilk defa çalışma yürüten belediyelerden biri olduk. Küresel İklim Değişiklikleri Zirvesi üyesiyiz. Kyoto’da bu konuda sunumlar yaptık. Bu konuda ciddi tedbirler aldık ve tasarrufa yönelimi sağlayacak projeleri hayata sunduk. Şehrimizde su kaybının önlenmesi amacıyla şehrimizdeki kaçak kuyuların kapatılması çalışmalarını devam ettiriyoruz. Şu ana kadar 10 bin kuyu tespit ettik. Bunlardan sadece 800’ü izinliyken yaklaşık 9200 kuyunun kaçak olduğunu tespit ettik. Tasarruf politikalarının başarısı için modern sulama sistemlerine geçilmesi gerekiyor. Abone sayımız ciddi oranda artmasına rağmen yüzde 10 resmi tasarruf sağladık. Bu konudaki eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecek. Su havzalarını koruyacak ve şehir iklimini etkileyecek ciddi oranlarda ağaçlandırma çalışmaları yaptık. 13 milyon metre karelik alanda ağaçlandırma yapıyoruz. Takkeli dağ ve çevresinde Selçuklu Belediyemizle birlikte ağaçlandırma çalışmalarımızı yürütüyoruz. Büyükşehir Belediyesi’ne devri gerçekleştirilen Kent Orman’ında yatırımlara devam ediyoruz. Ağaçlandırma çalışmalarında en önemli atılımı Konya yapacak ve en önemli desteği Konya verecektir.”dedi

Konya’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Konya’da mega projelere imza atmaya hazırlandıklarını söyledi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin gelişimi açısından çok ciddi çalışmalara imza attığını gördüklerini ve takip ettiklerini söyleyen Bakan Eroğlu, “Konya çok müstesna bir şehrimizdir. Büyükşehir Belediye’mizin çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Konya’daki bu güzel çalışmalar takdire şayandır. Pek çok belediyemiz Konya’yı belediyecilik hizmetleri, çevre düzeni, temizliği ve mimarisini örnek alıyorlar. Konya’mız tertemiz bir şehir. Konyalılara teşekkür ediyorum. Şehircilik adına gerçekten önemli çalışmalar yapılıyor. Yollar, altyapı mükemmel. İçme suyu açısından problem yok. Kaçak kuyuların kapatılması ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin su tasarrufu hususunda yaptığı çalışmalarla elde ettiği yüzde 10’luk başarı aslında kapatılan kuyular ve yeni aboneler dikkate alındığında yüzde 20’nin üzerindedir. Yüzde 20 tasarruf az bir miktar değil. Geçmişte İstanbul’da ve çeşitli illerimizde sokak çeşmeleri aracılığıyla şehre verilen memba suyu hizmeti Türkiye’de neredeyse sadece Konya’da devam ediyor. Halkımıza bu şekilde tatlı suyun ulaştırılıyor olması takdire şayandır. Konya’mızın atık sularını arıtacak olan tesisin yapımının yüzde 80’lik bir bölümü gerçekleştirilmiş durumda. Bu zor bir hizmet ve büyük maliyetlidir. Büyükşehir Belediyemiz bunu başarıyla gerçekleştirmektedir. Bu proje sadece Konya’yı kurtarmayacak, tuz gölünü de kurtaracaktır. Bakanlık olarak Konya vilayetimiz için çok büyük bir planlama yapmak üzere bütün kurum yöneticilerimizle buradayız ve Konya’nın sorunlarını masaya yatıracağız. Bakanlığımız su, orman ve çevreden sorumludur. Bu konulardaki tüm sorunları masaya yatırmış olacağız. Konya ile ilgili çok büyük projelerimiz var. Konya Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ Genel Müdürlüğü içme suyu havzalarının ağaçlandırılması konusunda ciddi çalışmaları var. Konya’da dikilen her ağaç, diğer bölgelerdeki 10 ağaca bedeldir. Burada ağaç yetiştirmek zordur. Konya’da tabiat parkı inşa edilecek. Orman Genel Müdürlüğümüz muazzam bir ağaçlandırma seferberliği başlatıyor. 2050 yılına kadar Konyamızda su sıkıntısı olmaması için gereken tedbirler şimdiden alınacak.”diye konuştu

Başkan Akyürek, ziyaretlerinin anısına Bakan Eroğlu''na, Sadrettin Özçimi’ye ait ebru ile yapılmış Mevlana tablosu ve Büyükşehir Belediyesi yayınları arasında yer alan Mesnevi hediye etti.

Bakan Eroğlu, ziyaretin ardından Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri ve Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı tüm genel müdürlerinin katılımıyla Konya projelerinin ele alındığı DSİ tesislerindeki toplantıya geçti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;