Bakan KOÇ: HZ. MEVLANA İÇİN BÜTÜN DÜNYAYI DOLAŞIRIZ

Bakan KOÇ: HZ. MEVLANA İÇİN BÜTÜN DÜNYAYI DOLAŞIRIZ

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Konya'da katıldığı Tuluyhan Uğurlu konseri öncesi yaptığı açıklamada Konya'nın bir medeniyet merkezi olduğunu belirterek 'AB Sürecinde sadece batıya değil, bütün dünyaya vereceklerimiz var. Hz. Mevlana ve Yunus'umuz var' dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı'nca Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda organize edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Tuluyhan Uğurlu konserine katılmak üzere Konya'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 'Hemşerilerim' diye hitap ettiği Konyalılara, kültür ve turizm alanında gösterdikleri başarı ve çabadan dolayı teşekkür etti. Atilla Koç, 'Konya'ya gönül borçluyum. Çok genç yaşta bundan 27 yıl önce Konya'da İl Emniyet Müdürü olarak hizmet verdim. Konya'da hep dostlarım oldu. Konyalıların dostluklarından hep hoşnut kaldım. Konya, Mevlana ile birlikte bir medeniyet merkezidir. Mevlana Kültür Merkezi'nin yapımından dolayı Başkan Akyürek beye teşekkür ediyorum. Böyle bir salonun varlığı Kültür ve Turizm Bakanı olarak bana heyecan veriyor. Hizmet döneminde ülke genelinde devam eden kültür merkezlerinin tamamının bitirilmesi için çalışacağım. AB sürecinde sadece batıya değil bütün dünyaya vereceklerimiz var. Hz.Mevlana ve Yunus'umuz var.'dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürel yayınlarını incelediğini ve tetkik ettiğini hatırlatan Bakan Koç, 'Büyükşehir Belediyemiz Mesnevi'nin Türkçe ve İngilizce'sini yayınlamış. 10 büyük dilde yayınlayın Konya için, Hz. Mevlana için bütün dünyayı dolaşırız ve 2007 yılını Hz. Mevlana yılı ilan ettiririz' dedi.

Bakan Koç, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile özel görüşmesinde de Mesnevi'nin 10 ayrı dilde yayınlanmasının ülke kültür ve turizmine önemli katkılar sağlayacağını bildirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi'nde ağırladığı Bakan Koç'a Büyükşehir Belediyesi'nin kültürel yayınlarını tanıtırken, Mesnevi'nin farklı dillerde yayınlanması için çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;