Bakan Güçlü:Konya Türkiye'nin Kültür Başkentidir.

Bakan Güçlü:Konya Türkiye'nin Kültür Başkentidir.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa?yı makamında ziyaret etti. Başkan Özkafa, Bakan?a Konya sorunlarını içeren bir dosya vererek, sorunların yeni hükümet döneminde çözümlenmesini umut ettiklerini dile getirdi. Bakan Güçlü, Konya?nın gelişimini yakından takip ettiklerini belirterek, ?Hükümet olarak Konya?ya önemli hizmetler yapacağız? dedi.

Başkan Özkafa, bakan ile görüşmesinde ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek çalışmaları hakkında kısa bir bilgi verdi. Özkafa, 'Konya Türkiye'nin en düzenli kenti konumuna gelmiştir. Büyükşehir Belediyesi olarak kendi asfalt plentimizle Konya'da sokak ve caddelerin yüzde 95'i asfaltlanmıştır. Türkiye'de Büyükşehirler arasında ilk defa Konya tarafından yapılan ulaşım master planı diğer illere de örnek teşkil edecektir. Büyükşehir Belediyesi olarak kentin altyapı çalışmalarına büyük bir önem verdik. Kentleşmenin yaşanmadığı bölgelerde dahi geleceğe yönelik yatırımlar yaparak buralarda altyapı çalışmalarını yüzde 97 oranında tamamladık. Konya üç ayrı su şebekesine sahip dünyanın tek kentidir. Kuyu suları, Baraj suyu ve dünyada en yaygın olarak burada uygulanan memba suyu dağıtımıyla Konya örnektir. Konya'da her mahallede iki memba suyu çeşmesi bulunmakta ve bu çeşmeler elektrik kesintilerinde dahi akışına devam etmektedir. Diğer kentlerde insanlar memba suyunu para vererek alırken, memba suyu Konya'da halka ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Bozkır olması ve yaz aylarında yağış almaması nedeniyle Konya Türkiye'nin en kurak bölgelerinden biridir. Bunu tersine çevirmek ve Konya'yı Türkiye'nin en yeşil kenti haline getirmek için bütçemizden aslan payını yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına ayırdık. Son yıllarda 5.5 trilyonluk yatırımla Türkiye genelinde yeşile en çok yatırım yapan kent Konya'dır. 500 kişilik tecrübeli kadrosuyla özel bir şirket tarafından yürütülen yeşil alanların bakım ve sulama işlerinin düzenli yürütülmesi sayesinde Konya'da ekilen her fidan ve ağaç tutmuştur. Ağaç ve fidanların tutma oranı yüzde yüzdür. Kent insanını beton yığınlarından uzaklaştırmak ve kent merkezinde doğa ile iç içe yaşatmak amacıyla kentin bütün bölgelerinde çiçeklendirme çalışmalarını başlattık. Dikilen gül fidanları, lale ve 11 aylık çiçeklerle Konya çiçeklerle donatılan bir kent konumuna gelmiştir. Konyalılar artık evlerinin önündeki yeşil alanlarda, parklarda ve diğer reaksiyon alanlarında beton yığınlarından uzak doğa ile iç içe günleri yaşayabilmektedir. Bütün bunlar Konya'yı Türkiye'nin en düzenli kenti konumuna getirmiştir. 'dedi. Başkan Özkafa, belediye çalışmalarından sonra Konya7nın genel sorunlarına da değindi. Özkafa, Konya sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren bir dosyayı Bakan Güçlü'ye verdi.

Bakan Sami Güçlü, Konya'nın gelişiminin kendilerini her zaman etkilediğini belirterek, 'Konya Türkiye'nin Kültür Başkentidir. Yılladır yaşadığımız kentimizin belediyecilik hizmetiyle gelişimini yakından takip ettik. Hükümet olarak Konya'ya yapacağımız önemli hizmetlerimiz olacak. Konya bu çalışmaları hak ediyor.' şeklinde konuştu. Güçlü, basın mensuplarının ülke gündemiyle ilgili sorularını yanıtlarken, 'Biz yeni hükümetiz, 2003 yılından sorumluyuz. Bugünkü ekonomik ödemeler ve gelişmeler önceki hükümetin hazırladığı programın ürünüdür. Bizim bütçemiz en kısa zamanda hayata geçecektir' diye konuştu.

Başkan Özkafa, ziyaret sonunda Bakan Güçlü'ye meslek edindirme Kursu öğrencilerince işlenen bir çini ile Belediye yayınlarından oluşan bir kitap seti hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;