Avusturya Konya İle İşbirliği'ne Gidecek

Avusturya Konya İle İşbirliği'ne Gidecek

Avusturya Büyükelçisi Dr. Marius Calligaris, Konya?daki düzenli gelişimin diğer illere örnek olması gerektiğini söyledi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya?ya gelen Avusturya Büyükelçisi Dr. Marius Calligaris, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa?yı makamında ziyaret etti.

Konya'daki siyasi, ekonomik, sanayi ve tarımsal gelişmeleri soran Calligaris, Konya ve Konyalı iş adamları ile işbirliği yapma yollarını aradığını söyledi. Calligaris, Konya'daki düzenli gelişimin sevindirici olduğunu belirterek, Türkiye'yi tanımak maksadıyla başlattığı gezisini tarih ve medeniyet şehri Konya'da sürdürdüğünü söyledi. Konya'nın önemli bir şehir olduğunu ifade eden Calligaris, 'En büyük avantajınız sanayi atılımlarınızı çevresel projelerinizle birlikte hayata geçiriyorsunuz. Sanayi alanında gelişen bir şehrin en önemli ihtiyacı çevresel projeler ve bunların hayata geçirilmesidir.'dedi. Konya ile işbirliği arzusunda olduklarını ifade eden Büyükelçi Calliggaris, 'Konya ile ilişkilerimiz geliştirmek ve şehrinizin ekonomik potansiyelini öğrenmek amacıyla ticaret müsteşarımızı görevlendireceğim. Hem turistik, hem ekonomik, hem de tarımsal ağırlığı olan bu kentle üretim yapan iş adamlarımızın ortak çalışabileceklerine inanıyorum. Bunun yollarını araştıracağım.'şeklinde konuştu. Konya'ya ilk kez 20 yıl önce geldiğini dile getirine Calligaris, 'Göreve geldikten sonrada Konya'ya sürekli gelmeye gayret ettim. Düzenli gelişim ve sektörel kalkınma şehrinizi önemli kılıyor. Şehrinizin tarihi geçmişi ve dünyaca ünlü düşünür Mevlana Celalledin Rum-i'nin şehrinizde yaşamış olması da şehrinizi önemli kılıyor. Geçtiğimiz yıl Mevlana'yı ziyaretimde hayatımda ilk defa bu kadar yoğun insan seliyle karşılaştım. Yüzlerce otobüs, binlerce Türk ve yabancı turist aynı mekanı ziyaret ediyor. En ilginci de turistlerin yüzde 80'yi bayandı.'diye ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Mustafa Özkafa ise, ekonomik alanda her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtirken, şehir ile ilgili genel bilgi verdi. Özkafa, Konya'nın otomotiv yedek parçası üretiminde Türkiye'de ilk üçte, plastik doğrama ve üretiminde ise birinci sırada yer aldığını, tarımsal gelişimin sürdüğünü ve turizmin şehrin gelişimine önemli katkılar sağladığını ifade etti. Özkafa, Konyalı üreticilerin Avusturya ile işbirliğine ve Avusturya'ya ihracata hazır olduklarını belirtti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;