Avrupalı Gençler Türkiye’yi Konya İle Tanıyacak

Avrupalı Gençler Türkiye’yi Konya İle Tanıyacak

Konya Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi’ne sunduğu “Sufî ve Mevlana Gençlik Günleri” projesi kabul edildi. Proje kapsamında İtalya, Fransa ve Yunanistan’dan gençlerin katılımıyla Konya’da Mevlana ve görüşlerini konu edinen ve şehrin tanıtımını hedefleyen çeşitli etkinlikler organize edilecek. Avrupa Birliği ile ortaklaşa gençliğe yönelik ilk sosyal etkinliklerini gerçekleştireceklerini belirten Başkan Tahir Akyürek, Konya’nın tarihi geçmişi, misyonu ve konumu itibariyle Türkiye’yi en iyi temsil edecek iller arasında yer aldığını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Birliği Gençlik Eğitim Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştireceği “Sufî ve Mevlana Gençlik Günleri” projesinin ortakları arasında İtalya, Fransa ve Yunanistan yer alıyor. 28 Eylül – 5 Ekim 2005 tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek projeye katılacak gençlik guruplarının liderleri ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Selçuk Otel’de ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya katılan Türk-Fransız Öğrenci Derneği Başkanı Şule Melanie Tekin, dernek olarak amaçlarından söz ederken Fransa’da bulunan gençleri eğitime teşvik etmek için çeşitli faaliyetlerde bulunduklarını hatırlatarak, “Sufî ve Mevlana Gençlik Günleri Projesinin” de bu eğitim faaliyetleri arasında yer alacağını söyledi. Tekin, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne gerçekleştirdiği organizasyon dolayısıyla teşekkür ederken Fransız halkının Türkiye’ye yönelik önyargılarını Konya’yı tanıtarak aşacaklarına inandığını ifade etti. İtalya Bologna Formigine Belediye Başkan Vekili Paolo Negro, Konya Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenledikleri bu organizasyon ile dünyanın en önemli filozofları arasında yer alan Mevlana’yı ve yaşadığı şehri daha yakından tanıma fırsatına kavuşacaklarını bildirdi. Yunanistan Diavlos Kültür Derneği Başkanı Efi Proıkou ise Türk ve Yunan halklarının kültürel açıdan birbirlerine benzerlik arz ettiğini hatırlatarak yapılacak organizasyonun daha güzel ilişkilere köprü teşkil edeceğini bildirdi.

“Avrupa Türkiye’nin barış ve huzur yüzünü Konya ile tanıyacak” diyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Biz belediyeciliği 3 farklı alanda ele alıyoruz. fiziki, sosyal ve kültürel belediyecilik olarak ele aldığımız belediye hizmetlerimizde fiziki belediyecilik açısından şehrin temel sorunlarını çözüme kavuşturma ve hizmet kalitesini artırma çabalarımız devam ediyor. 2006 yılı sonuna kadar fiziki açıdan bir çok hizmeti gerçekleştirmiş olacağız. Yine sosyal ve kültürel belediyecilik hususlarında da çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Konya’nın yüz akı olan çeşitli sosyal etkinlikleri Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğümüz aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. ‘Sufî ve Mevlana Gençlik Günleri’ Avrupa Birliği’nden yardım alan ilk sosyal projelerimizden biridir. Avrupa Birliği Gençlik Eğitim Merkezi tarafından gençliğe yönelik en önemli hibe tarafımızdan hazırlanan projeye verilmiştir. Bu projeyle Hz. Mevlana’yı düşünceleri ve söylemleriyle Avrupalı gençlerle buluştururken, aynı zamanda şehrimizin tanıtımını yapmış olacağız. Amacımız Konya’yı dünyanın önemli kentleri ile yarışa sokmak ve dünyanın önemli kentleri arasında yer almasını sağlamaktır. Projemizin AB yolunda olan Türkiye için önemli bir çalışma olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Toplantı sonunda Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü’nden Derviş Dereli İtalya, Fransa ve Yunanistan’dan gelecek olan 27’si yabancı toplam 36 gence Mevlana ve Konya ile ilgili yapacakları tanıtımı içeren İngilizce sunumu anlattı. Dereli, gençlere Mevlana ile birlikte Konya’nın tarihi ve turistik mekanlarını da tanıtarak turizme önemli katkı sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;