Avrupalı Gençler Konya'dan Mutlu Ayrıldı

Avrupalı Gençler Konya'dan Mutlu Ayrıldı

Sufi Mevlana Gençlik Günleri çerçevesinde Konya'ya gelen İtalyan, Yunan ve Fransız gençler, Konya'da gördükleri ilgiden son derece memnun kaldıklarını belirttiler. Gençlere katılım sertifikalarını veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin gençlere verdiği önemi; sık sık gerçekleştirdiği faaliyetlerle ortaya koyduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü (SAMM) tarafından organize edilen Sufi Mevlana Gençlik Günleri programları çerçevesinde Konya'ya gelen İtalyan, Yunan ve Fransız gençler, önceki akşam düzenlenen törenle katılım sertifikalarını aldılar.

Bir hafta süren Sufi Mevlana Gençlik Günleri etkinliklerinde Yunanistan, İtalya ve Fransa'dan gelen gençler, Sufi geleneği ve Mevlana felsefesine uygun kültürel diyalogda bulunurken, Konya şehir merkezinin yanı sıra, Seydişehir, Beyşehir, Karapınar ve Çumra'daki tarihi ve kültürel mekanlarda Mevlana ve Konya kültürü hakkında bilgi aldılar.

Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nca finanse edilen programlarda, Prof. Dr. Yasin Aktay tarafından verilen 'Kültürel Farklılık ve Hoşgörü' konulu konferansa katılan gençler, ayrıca 'Kültür ve Mevlana' konulu fotoğraf sergisine de katıldılar.

Önceki akşam Akyokuş'ta Konya manzarası eşliğinde, gençlere Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek imzalı katılım sertifikalarının verildiği toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, gerçekleştirilen organizasyonla gençlerin tüm dünyaya örnek teşkil ettiklerini belirterek, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin gençlere verdiği önemi sık sık gerçekleştirdiği faaliyetlerle ortaya koyduğunu söyledi. Gençlere yönelik önemli projeleri hayata geçirmeye bundan sonra da devam edeceklerini kaydeden Ötegen, '10 bin üniversite öğrencisine eğitim yardımı veriyoruz. Bunun başka örneği yoktur. Ayrıca başarılı öğrencileri her zaman desteklemeyi sürdürüyoruz. Meslek edindirme kurslarımızda gençlerimizi meslek sahibi yaparak destekliyoruz' dedi.

İtalyan, Yunan ve Fransız gençler de Konya'da gördükleri ilgiden son derece memnun kaldıklarını belirterek, ülkelerine dönünce Konya'da yaşadıklarını anlatacaklarını ve en kısa zamanda yine Konya'ya geleceklerini söylediler.

Konuşmaların ardından programlara katılan gençlere katılım belgeleri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen ve Prof. Dr. Mustafa Pehlivan tarafından verildi.

Basın Kuruluşları için;