Avrupalı Gençler Konya'da

Avrupalı Gençler Konya'da

'Sufî ve Mevlana Gençlik Günleri' çerçevesinde Konya'ya gelen Yunan ve İtalyan öğrenciler, Konya sokaklarında özgürlüğü hissettiklerini ve yakın ilginin kendilerini memnun ettiğini söylediler.

Makamında gençleri kabul eden Başkan Akyürek, 'Bugün insanlığın ihtiyacı olan, sevgi, kardeşlik, barış ve hoşgörüdür. Bu da, bütün insanları renk ve dil ayrımı yapmadan Allah'ın emaneti olarak gören bir anlayışla mümkündür. Bu şehir, bu anlayışa sahiptir' dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü'nün (SAMM) Avrupa Birliği Gençlik Eğitim Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirdiği 'Sufî ve Mevlana Gençlik Günleri' çerçevesinde Konya'ya gelen Yunan ve İtalyan öğrenciler Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ettiler.

KONYA'DA ÖZGÜRLÜĞÜ HİSSETTİK

28 Eylül'5 Ekim 2005 tarihleri arasında Konya'da gerçekleştirilecek proje çerçevesinde Başkan Akyürek'i ziyaret eden Yunanistan ekibi adına konuşan Glykena Trachanadaki, Atatürk'ün doğduğu şehir olan Selanik'ten Konya'ya geldiklerini ve çok sıcak karşılandıklarını belirterek, birbirine yakın kültürlerin kaynaşmasının önemli olduğunu, Konya'dan iyi duygularla ayrılacaklarını söyledi.

İtalyan gençler adına konuşan Enrico Berirad, Konya'da olmanın kendisi için bir sürpriz olduğunu ifade ederek, 'Konya, tarih ve kültürü içinde barındıran modern bir şehir olarak dikkatimizi çekti. Caddelerde yürürken özgürlük ve demokrasiyi hissettik. Hiçbir şey özgürlükten daha önemli değildir' dedi.

BU İŞBİRLİĞİ BARIŞA KATKI SAĞLAYACAK

Kültürel diyalog sağlamak amacıyla düzenlenen programın Türkiye'ye ve Avrupa'ya örnek oluşturduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sevgi ve dostluk şehri olan Konya'nın şekillenmesinde en önemli şahsiyetin Hazreti Mevlana olduğunu ifade etti. Mevlana'nın, 'Biz bu topraklara sevgiden başka bir tohum ekmedik' sözünü hatırlatan Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Bugün de insanlığın ihtiyacı olan, sevgi, kardeşlik, barış ve hoşgörüdür. Bu işbirliği, sevgi ve barışın artmasına katkı sağlayacaktır. Küçük bir köy haline gelen dünyada eğer bir sokak kirliyse diğerleri de kirlidir. Fransa, İtalya ve Yunanistan ne kadar temiz ve gelişmişse Nijerya, Kenya ve başka ülkeler de o kadar gelişmeledir. Bu da, bütün insanları renk ve dil ayrımı yapmadan Allah'ın emaneti olarak gören bir anlayışla mümkündür. Bu şehir, bu anlayışa sahiptir. İnşallah burada güzel günler yaşarsınız.'

GENÇLER KÜLTÜRLERİNİ ANLATACAK

5 Ekim'e kadar devam edecek programlar çerçevesinde İtalyan ve Yunan gençlerin yanı sıra Fransız gençleri de ağırlayacak olan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü, hafta boyunca Karapınar, Seydişehir ve Beyşehir'e gezi düzenleyecek. Programlar çerçevesinde 3 Ekim Pazartesi günü saat 10:30'da Koyunoğlu Müzesi'nde Prof. Dr. Yasin Aktay tarafından 'Kültürel Farklılık ve Hoşgörü' konulu bir konferans düzenlenecek ve 'Kültür ve Mevlana' konulu bir fotoğraf sergisi açılacak. Konyalı gençlerle buluşacak olan Yunan, İtalyan ve Fransız gençler, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Büyükşehir Belediyesi'nin sponsorluğunda gerçekleştirilen programda kendi kültürlerine de anlatma fırsatı bulacaklar.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;