Atıksu Arıtma Tesisi Bu Yıl Hizmete Girecek

Atıksu Arıtma Tesisi Bu Yıl Hizmete Girecek

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen Atıksu Arıtma Tesisi''nin inşaatı devam ediyor Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek yıl içerisinde tamamlanarak hizmete girecek tesislerin Konya'nın en önemli eksiğini gidereceğini; tamamlandığında Tuz Gölü''nün de kurtarılmış olacağını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yapımı devam eden Atıksu Arıtma Tesisleri’nin yıl içerisinde hizmete sunulacağını bildirdi. Akyürek, dünya şehirleri yarışında Konya’nın en büyük eksiği olan Atıksu Arıtma Tesisi’nin giderilmesiyle önemli bir kazanım elde etmiş olacaklarını bildirdi.

Tuz Gölü''nün kurtarılarak önemli bir çevre problemine son verilmesi açısından Atıksu Arıtma Tesisi''nin ülke için büyük önem arz ettiğini dile getiren başkan Akyürek, “Şehrimiz ve bölgemiz açısından büyük önem arz eden bu tesis, Türkiye''nin de en önemli artıma tesislerinden biri. Burası tamamlandığında Tuz Gölü''nün kirlenmesi sona erecek ve küçük kirleticilerin de önüne geçme imkânı doğacak. Tesis %80 oranında tamamlandı. Amacımız yaz aylarında tesisin açılışını yapmak. Temelini sayın Başbakanımızın attığı; tamamlanması için millet vekillerimizin de büyük katkı sağladığı tesis için, Çevre Bakanlığı’ndan özel bir fon aldık. Bu da çalışmalarımızı hızlandırmamız ve tamamlamamız açısından büyük katkı sağladı. Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’na ve millet vekillerimize verdikleri destek dolayısıyla teşekkür ediyorum.”dedi.

Atıksu Arıtma Tesisi bölgesinde aynı zamanda bir çevresel dönüşümün de gerçekleştirildiğini, bölgeye gelen misafirlerin yatırım alanlarının yanında Atıksu Tesisleri’ni de ziyaret edebilecekleri bir mekân haline getirmeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Akyürek, dünya kentleri arasında bulunmak için gerekli olan tesislerin; bu eksikliği de gidermiş olacağını söyledi.

--------/

Atıksu Arıtma Tesisi, Konya’nın 30 yılı aşkın süredir gerçekleştirilmesini beklediği projelerinden biri. Temeli 2004 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında yaklaşık 50 milyon YTL''ye mal olacak. Tesisin hizmete girmesiyle arıtılan sularla tarım alanları da sulanacak; tarım alanlarında kullanılmak üzere gübre üretilebilecek. Atıksu Arıtma Tesisi’nin hizmete sunulmasıyla özel çevre koruma alanı içerisindeki Tuz Gölü’nün korunması da sağlanmış olacak. Türkiye''nin tuz ihtiyacının %73''ü Tuz Gölü’nden karşılanıyor. Yaklaşık 25 bin km²’yi kaplayan Tuz Gölü Havzası, zengin tuz rezervleri yanında önemli bir Kuş Cenneti olarak da biliniyor. Tuz Gölü Havzası’nda yüzlerce kuş çeşidi bulunuyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;