Aşkın Kanatları Konseri Yoğun Katılımla Yapıldı

Aşkın Kanatları Konseri Yoğun Katılımla Yapıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Mevlâna'nın eserlerinden bestelerle düzenlenen 'Aşkın Kanatları Konseri' büyük ilgi gördü. Mevlâna Kültür Merkezi'nin 3 bin kişilik Kapalı Sema Salonu'nu dolduran binlerce Konyalı, ünlü sanatçılar Mehmet Emin Ay ve Mustafa Demirci'yi ilgiyle izledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlâna'nın doğumunun 800'üncü yılının sadece Konya ve Türkiye'de değil, tüm dünyada coşkuyla ve sevgiyle kutlandığını vurguladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Hazreti Mevlâna’nın doğumunun 800’üncü yılı nedeniyle düzenlenen “Aşkın Kanatları Konseri” Mevlâna Kültür Merkezi Kapalı Sema Salonu’nda büyük coşkuyla izlendi.

MEVLÂNA YILI COŞKUYLA KUTLANIYOR

Konser öncesi bir konuşma yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlâna’nın doğumunun 800’üncü yılının sadece Konya ve Türkiye’de değil, tüm dünyada coşkuyla ve sevgiyle kutlandığını vurguladı. Yeryüzünün ihtiyacı olan rahmet damlalarına bu yıl vesilesi ile kavuştuğunu belirten Başkan Akyürek, “Yıl boyunca 19 ülkede 56 şehirde 65 adet Konya ve Mevlana konulu programlar yaptık. Bundan sonra da yıl sonuna kadar 21 dünya şehrinde bu programlar devam edecek. Mevlâna’nın ölümsüz eseri Mesnevi’nin yabancı dillere çevrilmesi projesi devam ediyor. Bugüne kadar 14 dilde basımını yaparak dünya kültür çevrelerinin istifadesine sunduk” dedi.

Mevlâna Yılı nedeniyle yapılan tüm çalışmaların Şeb-i Arus’ta doruğa ulaşacağını dile getiren Başkan Akyürek, 4 yıl önce 13 bin kişinin spor salonunda izlediği sema gösterilerinin 3 yıldır 3 bin kişilik salonda yüzbinlerce kişiye ulaştığını ifade etti.

MEVLÂNA, VATANIN MANEVİ SAHİBİ

AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna da, Mevlâna Kültür Merkezi’nin Konya’nın Ortadoğu’nun kültür başkenti olması için bir adım olduğunu vurgulayarak, Başkan Akyürek’e teşekkür etti.

Mevlâna’nın eserlerinden besteleri hazırlayan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay ise, Başkan Tahir Akyürek’in kendilerini Konya’ya davetini, Hazreti Mevlâna’nın daveti olarak gördüklerini belirterek, Mevlâna’nın vatanın manevi sahiplerinden biri olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından alkışlarla sahneye gelen Mehmet Emin Ay ve Mustafa Demirci, Mevlâna’nın şiirlerinden Türkçe, Farsça ve Arapça eserleri seslendirdiler. Salonda yer bulamayan yüzlerce kişi konseri ayakta izlerken, büyük ilgi gören konser sonrası sanatçılar uzun süre ayakta alkışlandı.

Konserin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sanatçılara teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;