Artık Konya'da Çocuk Gazetesi Yayımlanıyor

Artık Konya'da Çocuk Gazetesi Yayımlanıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Projesi kapsamında çocuklar yönelik aylık Çocuk Gazetesi çıkarıyor. Konya'da ilk defa gerçekleştirilen aylık çocuk gazetesi Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmet Özkendirci'nin Editörlüğü'nde hazırlanırken, gazetede çocuklara genel kültür ve şehirlilik bilincine yönelik bilgiler ile okumaya özendirici yazılara yer veriliyor. Büyükşehir Belediyesi Çocuk Gazetesi'nin ilk sayısı 30 bin adet baskı yapılarak dağıtımı gerçekleştirildi.

Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü tarafından yayımlanan Şehirli Çocuk Gazetesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında, 30 bin çocukla buluşturulmasının ardından Nasrettin Hoca da Zafer Meydanı'nda 500 gazete dağıtarak çocuklara gazetenin tanıtımını yaptı.

Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci'ni oluşturmak amacıyla aylık olarak hazırlanan gazetede Mesnevi'den kısa öyküler, kent kültürü ve kentlilik bilinci ile ilgili çeşitli resim, karikatür ve metinlerin yanı sıra: şehir ile ilgili çeşitli haberlere de yer veriliyor.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

'Türkiye'ye sosyal belediyecilikte de model olmayı hedef edinen Konya Büyükşehir Belediyesi, 'Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Projesi' kapsamında, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza yönelik Çocuk Gazetesi'ni aylık olarak yayımlamaya başlamıştır. Her ay düzenli olarak hazırlanarak çocuklara ulaştırılacak olan gazete ile çocukların okumaya yönelik alışkanlıklarının geliştirilmesi, şehir ile ilgili bilgilere daha rahat ulaşımlarının temini ve genel kültürün geliştirilmesine yönelik nitelikli yazılara yer verilerek, daha bilinçli bir toplum oluşturulması hedeflenmiştir. Gazetemizin ilk baskısı 30 bin adet yapılarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram'ında çocuklara ulaştırılmış, ardından Nasrettin Hoca tarafından da şehir merkezinde çocuklara dağıtılarak gazetenin tanıtımı yapılmıştır. Özellikle ilköğretime yönelik yayımlanan gazetemizin düzenli olarak yayımlanmasıyla çocuklarımızın geleceğe daha iyi ve kararlı hazırlanmaları sağlanmış olacaktır.'

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;