Ana Derede  Islah Çalışması Yapılıyor

Ana Derede Islah Çalışması Yapılıyor

Altınapa Barajını besleyen ana derede ıslah çalışması başlatıldı. KOSKİ Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü?nün ortaklaşa yürüttüğü proje Mayıs ayı sonunda tamamlanacak. Projenin tamamlanmasıyla bölgedeki arazilerin su altında kalması önlenirken, suyun baraja ulaşması da kolaylaştırılacak.

KOSKİ Genel Müdürlüğü ile DSİ'nin ortaklaşa yürüttükleri çalışmasıyla, Altınapa Barajını besleyen ana dere yatağının 4 metre etrafında ve dere yatağında ıslah çalışması yapılıyor. Derenin Altınapa barajına giriş kısmında (Mansaptan) başlayan çalışma su kaynağına doğru devam ediyor. Dere yatağının kenarlarında, 3-4 metre temizlenerek dere yatağına suyun rahat ulaşması sağlanırken, çalışmanın bitirilmesiyle bölgedeki arazilerin su altında kalması önlenecek.

Bölgede arazisi bulunan halkın rızası ile yürütülen temizlik ve derinleştirme çalışması, barajın ana beslenme kaynaklarından olan ana dereninin sığ olması ve yağışlı günlerde taşarak bölgedeki arazilere zarar vermesi nedeniyle yapılıyor.

Şehrin % 40 su ihtiyacını karşılayan Altınapa Barajındaki, mansaptan menbaaya doğru yapılan bu çalışmanın Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;