Amerikalılardan Başkan'a Ziyaret

Amerikalılardan Başkan'a Ziyaret

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın davetlisi olarak ülkemize gelen ABD'nin Chicago şehrinde kurulu bulunan 'Dinler arası Diyalog Platformu' üyeleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Akyürek, Konya'nın, dünyanın barış ve hoşgörü şehri olduğunu belirterek, Konya'yı, farklılıkların bir arada yaşatıldığı model şehir olarak dünya insanlarına sunmak istediklerini kaydetti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Akyürek, 'Hoşgörünün ve Sevginin başkenti olarak kabul ettiğimiz Konya'mıza hoş geldiniz. Konya tarihte Çatalhöyük ile birlikte en eski yerleşim birimi olarak kabul edilmektedir. Bulunduğumuz coğrafya çok sayıda kavime ve dine ev sahipliği yapmıştır. Tarihinde farklılıkları koruyarak bir arada yaşama kültürü vardır. Hz. İsa'dan sonra 300'lü yıllarda kurulan bir kilise hala ziyarete açıktır. Yine bu yüz yılın ortalarına kadar Hıristiyanlar, Museviler ve Müslümanlar bir arada barış içinde yaşamışlardır. Biz dünyaya, farklılıkları koruyarak bir arada yaşama anlayışını model olarak Konya'yı sunmak istiyoruz. Çünkü biz Hz. Mevlâna'nın torunlarıyız. 800 yıl önce 'rengin, dinin ne olursan ol yine gel' diyebilmek dönemin şartlarını, Avrupa'yı düşündüğümüzde kolay değil. Hz. Mevlana'nın cenaze törenine Yahudi ve Hıristiyanlarda katılmışlardır. Mevlâna'nın bu öğretisine günümüz insanlarının da ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Günümüzde hümanizmden, eşitlikten ve kardeşlikten söz ediliyor ancak bu şekli kalıyor. Herkesi çok seviyoruz- deniyor ama kendimizi daha çok seviyoruz deniyor. Bu sevginin gerçek temelinin olmamasından kaynaklanıyor. Yaratılanı yaratandan ötürü hoş görmek temeline dayanırsa sevgi o zaman kalıcı olacaktır. Konya bir milyon nüfuslu, yaklaşık 70 bin öğrencisi olan, şehir merkezinin 40 km kare alana oturduğu bir şehirdeyiz şunda. Barış ve hoş görü şehrindeyiz. Suçluluk oranı en düşük iller arasında yer alıyoruz. Sizleri dünyanın hoş görü ve barış şehri Konya'da Hz. Mevlana haftasında ağırlamak isteriz' dedi.

Birlik Başkanı Stanley L.Davis ise Başkan Akyürek'e gösterdiği yakın ilgi dolayısıyla teşekkür ederken, 'Öncelikle sizlere bizi ağırladığınız için teşekkür ederim. Sizin Konya ile ilgili yaptığınız açıklamalar bizleri memnun etmiştir. Kendimizi evimizde hissettik. Bizimde elde etmek istediğimiz, aradığımız şey bu. Aradığımızı şehrinizde bulduk. Müslümanlar-Yahudiler ve Hıristiyanların oluşturduğu bir gurubuz. Chicago'da faaliyet gösteriyoruz.17 Aralık'ta şehrinize ekip olarak geleceğiz. Davetiniz bizleri memnun etmiştir' şeklinde konuştu.

Konya'nın Chicago ile kardeş şehir olmasını isteyen Gurup üyesi ve Chicago Haham Başı Ira Youdovin'in sözleri şöyle: 'Sayın başkan size teşekkür ediyorum. Ben de 17 Aralıktaki davetinize katılacağım. Bizleri memnun ettiniz. Önemli olan Konya'da mutlu olmaktı. Amacımıza ulaştık. Sayenizde mutlu ayrılacağız. Biz sadece dinler arası bir diyalog topluluğu değil, aynı zamanda bir arkadaş gurubuyuz. Chicago'ya döndüğümüzde Konya ile kardeş şehir olmayı belediye başkanımıza bir mektup yazarak teklif edeceğiz. Şehri yönettiğiniz, şehirle ilgili doyurucu ve memnuniyet verici bilgileri aldığımız, şehrin kalbi olan bu odada bulunmaktan mutluyuz'

Başkan Akyürek, ziyarete katılanlara Büyükşehir Belediyesi Yayınları arasında yer alan İngilizce Hz. Mevlana'dan Hikâyeler kitabını tek tek imzalayarak hediye etti. ABD'li ziyaretçilerde Başkan Akyürek'e 'Dinler arası Diyalog Platformu'nun yayınlardan hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;