Altınapa'da Balık Avlamaya Ağır Ceza

Altınapa'da Balık Avlamaya Ağır Ceza

Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü Konya'nın içme suyu ihtiyacının bir kısmını karşılayan Altınapa Barajı'nda doğal dengeyi korumak ve baraj suyunun kirlenmesini önlemek amacıyla baraja atılan ağlara el koyuyor, balık avlayanlar hakkında cezai işlem uyguluyor.

Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü avlanma yasağına karşı İl Jandarma Komutanlığı, Tarım İl Müdürlüğü ve Çevre Orman İl Müdürlüğü ekipleri ile birlikte Altınapa Barajı'nda kaçak balık avlayanlara göz açtırmıyor.

Konya'nın içme suyu ihtiyacının bir kısmını karşılayan Altınapa Barajı'nda doğal dengenin korunması ve baraj suyunun kirlenmesini önlemek amacıyla balık avlayanlara yönelik çalışmalarını artıran KOSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, bir tekne ile baraja atılan ağları topladı. .ir hafta süresince yapılan denetimler sonucunda baraja kaçak olarak atılan yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda çok sayıda ağ ele geçirildi. Yakalanan bu malzemeler daha sonra KOSKİ ekipleri tarafından yakılarak imha edildi.

Denetimlerin devam edeceğini belirten KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Su Havzaları Koruma Yönetmeliği gereğince Altınapa Baraj Gölü'ne girilmesinin ve avlanma yapılmasının yasaklandığını belirterek, 'Kaçak avlanmalar nedeniyle hem barajdaki balık sayısı azalmakta, hem de avlanma esnasında kirletici unsurlar meydana gelmektedir. Burada yaşayan balıklar, baraj dibinde bulunan yosunları yiyerek baraj suyunu dengede tutmaktadır. Bu suyu içtiğimizi unutmayalım ve kendi elimizle onu kirletmeyelim' dedi.

Altınapa Barajı'nda avlanma yasağı bulunması nedeniyle, hem ağ atarak, hem de olta ile balık avlayanlar hakkında mevcut kanunlar çerçevesinde Jandarma, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile KOSKİ ekipleri tarafından ağır para cezaları uygulanıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;