Altın renkli balıkları koruyan efsane

Altın renkli balıkları koruyan efsane

Kutsal oldukları ve avlayanın felakete uğrayacağına inanılan balıklar, yüzyıllardır korunuyor.

Konya'nın Beyşehir İlçesi'ne bağlı Mutlu Beldesi'ndeki altın renkli balıkları yiyen bir kişinin kötürüm olduğu, bir başkasının da onulmaz bir hastalığa yakalanarak öldüğü dilden dile dolaşıyor.

Mutlu Belediye Başkanı Refik Akgün, Ilıca Çayı'nın kaynağı olan 'Balıklı Pınar'da yaşayan ve görünümü nedeniyle 'altın renkli balık' ismi verilen balıkların, yüzyıllardan bu yana kuşaktan kuşağa efsanesinin anlatıldığını, bu balıkların adeta doğal dokunulmazlık zırhı içinde olduklarını söyledi. Yöre halkının kutsal olduğu düşüncesiyle balıkları avlamadığını bu nedenle balıkların pınarda rahatça çoğaldıklarını anlatan Akgün, balıkların hayatını kurtaran eski inanışı şöyle anlattı:

EFSANE

'Beldede yüzyıllar önce bir tekkede, ermiş karı-koca yaşıyormuş. Anlatılanlara göre, bu kadın bir gün tandırda ekmek yaparken bileğini sıkan bakır bileziklerini (eğil kavak eğil) deyip eğilen kavağın dalına takmış. Akşam bunu anlattığında ise kocası, cebinden zıplayan canlı bir balık çıkarmış ve demiş ki: (Bu balık, ben öğleyin denizde batan bir gemiyi kurtarırken cebime girmiş. Demek Allah bu altın renkli balığın köyümde çoğalıp yaşamasını istiyor.) Sonra da bu balığı götürüp, şimdiki Balıklı Pınar'a atmış. Ertesi gün Ilıca Çayı'nın pınarı yüzlerce balıkla dolmuş. Şimdi renkleri sarıya çalan balıkların bu nedenle avlayana felaket getireceğine inanılıyor.'

Halk arasında bu balıktan yiyen bir kişinin kötürüm olduğu, bir başkasının da onulmaz bir hastalığa yakalanarak öldüğünün anlatıldığını belirten Akgün, 'Biz de insanların meraktan ziyarete geldiği bu pınarın etrafını ağaçlandırdık ve oturma alanları yaparak güzel bir mekan haline getirdik' dedi. Akgün, sarı balıkların yaşadığı bu pınarın turistik açıdan değerlendirilmesi için yetkililerden yardım istediklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak : 27 Kasım 2002 ntvmsnbc.com

Basın Kuruluşları için;