Alman Parlamenterler Büyükşehir'i Ziyaret Etti

Alman Parlamenterler Büyükşehir'i Ziyaret Etti

Almanya Sosyal Demokrat Parti Türkiye Çalışma Grubu üyeleri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret etti. Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Uta Zapf, Konya'da hem geleneğin hem de modernliğin aynı anda yaşadığına şahit olduğunu vurguladı. Başkan Tahir Akyürek ise, Konya'nın hem yerel değerlerini koruyan, hem de dünya değerleriyle bütünleşen, çoğulcu anlayışı temsil edebilecek bir şehir olduğunu söyledi.

Almanya Federal Cumhuriyeti Sosyal Demokrat Parti Türkiye Çalışma Grubu üyeleri, Türkiye''de gerçekleştirdikleri temaslar kapsamında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti.

Ziyarette heyet adına söz alan Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Uta Zapf, Türkiye ile yakından ilgilendiklerini ama Konya’ya ilk kez geldiklerini belirterek, Konya’da Dünya Tarihi Kentler Konferansı’na katılan temsilcilerle de görüşme imkanı bulduklarını söyledi. Konya’da hem geleneğin hem de modernliğin aynı anda yaşadığına şahit olduğunu vurgulayan Zapf, şehir genelinde tarihi eserler yaşatılırken, modernlikte de adeta dünyaya meydan okunduğunu ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Konya’nın Almanya ile yakın ilişkileri olan bir şehir olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasında, şehrin tarihi, ekonomisi ve eğitim imkanları hakkında bilgi verdi. Konya’nın hem yerel değerlerini koruyan, hem de dünya değerleriyle bütünleşen bir şehir olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, şöyle konuştu: “Dünya küçüldü artık. Dünya Tarihi Kentler Konferansı’nda dünyanın her yerinden belediye başkanları ile bir araya geldik. Hepsiyle aynı şeyleri düşünüyoruz. Konya, çoğulcu anlayışı temsil edebilecek bir şehir. Konya’da Anadolu’daki birçok medeniyetin izi var. Biz hepsinin mirasçısı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu bakış açısıyla, gelişen dünyada ne varsa Konya’da da onun olması gerektiğini, Konya’nın dünyaya açılması gerektiğini düşünüyorum.”

Başkan Akyürek ziyaretin sonunda Uta Zapf ve beraberindeki heyete Almanca Mesnevi hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;