Alman İdari Yargı Heyeti Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

Alman İdari Yargı Heyeti Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

Almanya'nın çeşitli şehirlerinden gelen idari yargı mensupları Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret ettiler. Başkan Tahir Akyürek, Hazreti Mevlâna'nın bakış açısının, din, dil, ırk ayrımı gözetmediğini, Konya'nın da böyle bir temelde yoluna devam ettiğini belirterek, Almanya ile Konya bağların oldukça güçlü olduğunu söyledi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya’da bulunan Almanya’nın çeşitli şehirlerinden idari yargı mensupları, Ansbach İdare Mahkemesi Başkanı Thomas Kranig başkanlığında Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret ettiler.

Ziyarete, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Tetkik Hakimi İlyas Pehlivan, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Oğuz Yağlıcı ile Antalya İdare Mahkemesi Üyesi Ülkü Köse Beyazıt da katıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın şehircilik geçmişinin 9 bin yılı bulduğunu, Türk-İslam medeniyetinin ise Anadolu’daki merkezi olduğunu belirterek, “Biz kendimizi tüm Anadolu medeniyetlerinin mirasçısı görüyoruz. Konya, büyük çoğunluğu Almanya’dan emekli olmuş 100 bine yakın insanı içinde barındıran bir merkez. Bu yönüyle Almanya-Konya bağları oldukça güçlüdür” dedi.

Hazreti Mevlâna’nın bakış açısının, din, dil, ırk ayrımı gözetmediğini, Konya’nın da böyle bir temelde yoluna devam ettiğini kaydeden Başkan Akyürek, ziyaretin Türkiye-Almanya arasındaki ilişkilere olduğu kadar Konya ile Almanya arasındaki ilişkilere de katkı yapacağını ifade etti.

Heyet başkanı Ansbach İdare Mahkemesi Başkanı Thomas Kranig ise, Türkiye’de çeşitli illere düzenledikleri gezilerle kültürel olarak tanışma fırsatı bulduklarını belirtti. Birbirlerini iyi tanıyan ülkelerde çalışan farklı ülke vatandaşlarının uyum sorunu yaşamayacağına da dikkat çeken Kranig, “Böylece, farklıklar olsa bile iyi diyaloglar içinde, barış içinde yaşanabileceğini düşüyorum. Mevlâna’nın da bu düşüncede olduğunu biliyorum” dedi.

Ziyaretin sonunda Başkan Akyürek, heyettekilere çeşitli hediyeler verdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;