Afganistan Vardak Valisi Konya''da

Afganistan Vardak Valisi Konya''da

Afganistan'ın Vardak Şehri Valisi Abdulcabbar Naim-i Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Başkan Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi olarak Mevlâna etkinlikleri kapsamında Afganistan'ın Belh bölgesinde Afganistan ile işbirliğine giderek çeşitli tarihi mekânların restorasyonu işlerini yapmak istediklerini bildirdi.

Afganistan’ın Vardak Şehri Valisi Abdulcabbar Naim-i Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret ederek çalışmaları ve şehrin genel durumu hakkında bilgi aldı. Başkan Akyürek, Konya’nın tarihi geçmişi ve konumu itibariyle Türkiye’nin önemli kentleri arasında yer aldığını belirterek, son yıllarda sosyal alandaki çalışmalarıyla dikkat çektiğini bildirdi. Hz. Mevlâna’nın Afganistan’ın Belh bölgesinden Konya’ya geldiğini söyleyen Başkan Akyürek, Mevlâna etkinlikleri kapsamında Belh bölgesinde Büyükşehir Belediyesi olarak bazı tarihi mekânlarının restorasyonu işlerini yapmayı planladıklarını bildirdi. Vardak bölgesi ile de çeşitli konularda işbirliğine gidebileceklerini söyleyen Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş şehir protokolü imzaladığı şehirlerle aktif işbirliği öngördüğünü, bu kardeşliklerin artık kâğıt üzerinde kalmayacağını söyledi. Son olarak Bosna-Hersek’in Saraybosna Kanton Hükümeti’nin kendilerine tahsis ettiği tarihi bir binada Saraybosna’da Boşnaklara yönelik Konya Meslek Edindirme Kursu ve Kültür Merkezi kurduklarını ve şu anda Saraybosna’da KOMEK’in dört branşta hizmet verdiğini söyleyen Başkan Akyürek, kardeş şehirlerle daha aktif işbirliklerine giderek toplumlar arası kültürel ve sosyal birliktelikleri artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Konya’yı gelişmiş düzenli bir kent olarak gördüklerini söyleyen Vardak Valisi Abdulcabbar Naim-i de Başkan Akyürek’e kendilerine gösterdiği ilgi dolayısıyla teşekkür ederek, Afganistan’da Türk kurumları ve işadamlarıyla uyum içinde çalıştıklarını, özellikle bir yıldan bu yana bölgede hizmet veren Türk İmar Heyeti’nin diğer ülkelerin imar heyetlerine örnek teşkil ettiğini söyledi. Türk insanıyla sıcak ilişkiler içinde olduklarını söyleyen Naim-i, aynı olumlu işbirliği ve ilişkiyi Konya ile de kurmak istediklerini bildirdi.

Başkan Akyürek, Vardak Valisi’ne Konya Büyükşehir Belediyesi yayınları arasında yer alan İngilizce ve Farsça Mesnevi ile Mevlâna Çizgi Filmi ve çeşitli yayınlar, Vali Naim’i de Başkan Akyürek’e ünlü Afgan halısı hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;