AB'nde Türkiye'yi Konya Temsil Edecek

AB'nde Türkiye'yi Konya Temsil Edecek

Konya Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen 2004 yılının son toplantısında AB sürecini değerlendiren Selçuk Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç.Dr. Şaban ÇALIŞ, AB?de şehirlerin ön plana çıkacağını belirterek Türkiye?nin İstanbul, Ankara ve Konya ile temsil edileceğini söyledi.

Konya Belediyeler Birliği, Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda düzenlediği 2004 yılı son toplantısında Belediyeler Yasası ve AB süreci konularını işledi. Toplanın son bölümünde Selçuk Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç.Dr. Şaban ÇALIŞ tarafından verilen AB Süreci konulu sunumu Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek, KOSKİ Genel Müdürü Yafes Yüzügüldü, Büyükşehir Belediyesi birim amirleri ve Konya Belediyeler Birliği üyesi Belediye başkanları takip etti.

AB'nin tarihsel sürecini değerlendiren Doç.Dr. Şaban Çalış 1951 yılında Kömür ve Çelik birliği olarak kurulan birliğin 6 ülke ile başladığı yolculuğuna bugün 25 ülke ile devam ettiğini hatırlatarak AB'nin durağan bir yapı yerine sürekli yenilenen ve gelişen bir birlik olduğunu söyledi. İlk etapta kısıtlı konularda girişilen birliklerin daha sonra ekonomik bir birliğe ardından da özellikle siyasi yapılara ağırlık veren bir birliğe dönüştüğünü ifade eden Çalış, AB'nin dünyanın en büyük siyasi birliğini çıkarma yolunda olduğunu bildirdi.

Şaban Çalış sunumunda şunları söyledi : 'Avrupa'nın bütünleşme fikri 2.dünya savaşından sonra ortaya çıkmıştır. Hedef kıtada barış, huzur, düzen ve güvenliği sağlamaya yönelik gelişmektedir. Dünyanın en büyük ekonomik birliği şu anda dünyanın en büyük siyasi birliğini çıkarma yolunda ilerliyor. AB, ABD gibi bir yönetim anlayışı yerine yerel birimlere inen bir yönetim anlayışı olarak ortaya çıkıyor. ABD benzeri bir birlik olmayacak. AB'de şehirler ön planda olacak. Şehirlerin öne çıktığı birlik içinde Türkiye'de İstanbul, Ankara ve Konya ile öne çıkacak. Bu bağlamada hem şehirlerin düzenlenmesi, hem de ülke olarak birliğe üyelik sürecinde daha yapılacak çok şey olduğunu belirtmek isterim. AB sürekli hareket halinde olması gereken, genişleme ve kendini yenilemek zorunda olan bir birliktir. Durduğu zaman yıkılır diye düşünülmektedir. Birliğe üye ve aday ülkelerden 19'u Türkiye'den sonra müracaat etmiştir. Türkiye'nin 2013 yılından sonra 2020 yılından önce birliğe üye olacağı ifade edilmektedir'.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;