ABD Büyükelçisi Wilson Büyükşehir Belediyesi'nde

ABD Büyükelçisi Wilson Büyükşehir Belediyesi'nde

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya'ya gelen Amerika'nın Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret ederek, 'Konya, Türkiye ekonomisi açısından çok önemli bir şehir. Sadece Konya halkı değil, tüm Türkiye burada yapılanlardan gurur duyuyor' dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret etti.

ABD Büyükelçisi Wilson'u makamında kabul eden Başkan Tahir Akyürek, Konya'nın yerel değerlerine bağlı bir şehir olduğunu belirterek, Konya'nın Mevlana'nın barış ve hoşgörü anlayışı ile barış konusunda dünyada söz sözleme hakkı olan bir şehir olduğunu söyledi. Dünya barışı noktasında ABD'nin bugünkü sorumluluğunun önemine dikkat çeken Başkan Akyürek, 'Önce Osmanlı İmparatorluğu'nun, daha sonra da Büyük Britanya'nın yaptığı liderlik şu anda bir manada ABD'nin elinde. ABD'nin deneyimlerden yararlanma ilkesi Türkiye'nin birikimi ile örtüşüyor. Sizin de Türkiye-ABD ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunduğunuzu görüyoruz. Bu ilişkilerin dünyada barışın yaygınlaşmasında faydalı olacağını düşünüyoruz' dedi.

Konya ile ABD arasında bir takım bağlar olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi olarak, ABD'de küreselleşme ile ilgili bir sempozyumda Konya'nın ele alındığını vurgulayarak, şunları söyledi: 'ABD'ye gittiğimizde bazı belediye başkanları ve yöneticiler ile görüştük. Chicago ile kardeş şehir olma konusunda bazı girişimlerimiz oldu. Bu ilişkilerin gerek kültürel, gerekse ticari alanda gelişmesini bekliyoruz.'

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson da, Türkiye-ABD ilişkilerinin 55 yıldır gelişmesine çaba gösteren Türk-Amerikan Merkezi'nin Konya'daki İngiliz Dili Merkezi'nin açılışına katılmak için Konya'ya geldiği belirterek, ziyaret vesilesi ile Şeb-i Arus törenlerine katılmaktan mutlu olduğunu ifade etti. Konya ile ticari, kültürel ve kişisel ilişkilerle ilgili çeşitli temaslarda bulunacağını kaydeden Wilson, 'Konya genelinde gördüğüm inşaat çalışmalarından ve ticari faaliyetlerin hareketliliğinden çok etkilendim. Konya, Türkiye ekonomisi açısından çok önemli bir şehir. Şehir merkezindeki tarihi yapılar çok güzel. Sadece Konya halkı değil, tüm Türkiye burada yapılanlardan gurur duyuyor. Başarılar nedeniyle sizi tebrik ederim' dedi.

Ziyaretin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, konuk Büyükelçiye İngilizce Mesnevi ile sema figürünün yer aldığı bir tablo hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;